Artikkel on rohkem kui viis aastat vana ja kuulub arhiivi, mida ERR ei uuenda.

Arvustus: Mesopotaamia fantaasiad ja faktid

Mesopotaamia aarded Iraagi muuseumis.
Mesopotaamia aarded Iraagi muuseumis. Autor/allikas: Scanpix

Paul Kriwaczek
„Babülon. Mesopotaamia ja tsivilisatsiooni sünd“
Inglise keelest tõlkinud Ivika Arumäe
Äripäeva KirjastusRaamat, mis viib vägagi haaravalt ajas tagasi muistsete aegade suurimasse linna Babüloni, jutustades Mesopotaamia varaseimast asustusest kuni pärslaste kätte langemise ja hääbumiseni.

Praeguseks juba meie hulgast lahkunud Paul Kriwaczek kasutab „Babülonis“ kaugetest aegadest rääkimisel metafoore, kujundlikke näiteid, katkendeid vanadest lauludest ja lugudest. Antiiksed lood ja kombed on tihti põimitud tänapäevaste näidete ja paralleelidega. Nii näiteks alustab kirjanik oma raamatut meenutusega Saddam Husseini hukkamisest, püüdes kunagist diktaatorit ja tema tegusid iseloomustada Vana Testamendi kuningate raamatu keeles. Saddam ise pidas end muistsete valitsejate järeltulijaks. Üks tema peamisi eeskujusid oli näiteks Nebudkadnetsar II (605-5622 eKr), kes vallutas ja hävitas Jeruusalemma ning sealse templi.

Sidudes reaalseid ajaloosündmusi müütide ja legendidega, suudab autor köitvalt edasi anda ka väljakaevamistel leitud potikildude ja massihaudade lugusid, jutustades sinna kõrvale tõestisündinud fakte ning põimides neid nii enda kui ajaloolaste fantaasiatega. Inimlikust huvist võite rikastada end näiteks teadmisega, et juba mõned tuhanded aastad tagasi teadsid inimesed raudselt ühte asja: elus on kindlad ainult surm ja maksud. Leinajad pidid näiteks õiguse eest kadunuke maha matta, tasuma seitse vaati õlut ja 420 pätsi leiba, preester sai pool guri (rohkem kui 60 liitrit) otra, ühe rõivaeseme, voodi ja tooli ning abipreester sai 12 gallonit otra.

Raamat annab ülevaate erinevate dünastiate tõusust ja langusest ning ajastule omastest uuendustest ja leiutistest, seda nii materiaalsete kui ka kultuuriliste vajaduste rahuldamisel. Kel vähegi huvi uurida lähemalt muistsete aegade kombeid ning nuuskida inimkonna ajaloo algusaegade tolmus, siis see on kindlasti väga põhjalik ja mõnus algus. 

Toimetaja: Valner Valme

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: