Artikkel on rohkem kui viis aastat vana ja kuulub arhiivi, mida ERR ei uuenda.

Vaata uuesti XXVI laulupeo I kontserti "Aja puudutus"

{{1404548375000 | amCalendar}}
Foto: Siim Lõvi
Eile toimus lauluväljakul XXVI laulupeo esimene kontsert "Aja puudutus", mille lõpus nõuti lausa kolme laulu kordamist - René Eespere "Ärkamise aeg", Tõnis Mägi "Koit" ning Alo Mattiiseni seades "Sind surmani". Tõnis Mägi haaras teisel laulmisel ka ise mikrofoni.

Laulupeo I kontsert oli rännak läbi 140 aasta pikkuse Eesti kultuuriloo, mille käigus kuulsime, kuidas meie (koori)muusika selle aja jooksul on muutunud. Dirigendipuldis olid teiste seas Neeme Järvi, Eri Klas, Tõnu Kaljuste ja laulupeo kunstiline juht Hirvo Surva.

Vaata ka galeriid laulupeo I kontserdi rahvahulgast SIIT.

XXVI laulupeo kunstilise juhi assistent Riina Roose rääkis enne kontserdi algust I kontserdi kava kontseptsioonist. Vaata intervjuud SIIT.

Kontserdi ülekande saatejuht oli Margus Saar, meeleolusid peoplatsilt vahendasid Grete Lõbu ja Reimo Sildvee. Otseülekande režissöörid olid Ülle Õun, Margit Ossipova ja Rait-Roland Veskemaa, juhtoperaator Ergo Treier, toimetaja Anu Välba, produtsent Helen Valkna.

Peo tuli süttis Tartus Raadi mõisapargis 15. juuni päikesetõusul ja täna, pärast 1000 km pikkust rännakut läbi Eestimaa läks tuli Tallinnas koos rongkäiguga lauluväljaku poole teele. Kell 14 alanud rongkäigus marssis üle 42 000 peolise, see startis traditsiooniliselt Vabaduse väljakult ja jõuab meeleolukalt läbi linna kulgedes kuue tunniga lauluväljakule. Vaata ka galeriid laulupeo rongkäigust SIIT ja SIIT.

Rongkäigul osalev IT ekspert Linnar Viik leidis, et laulupidu taasuueneb iseenesest iga kord, sest see käib aja ja ühiskonnaga kaasa. Vaata intervjuud Linnar Viigiga SIIT.

Samuti rongkäigul marssiv Meelis Kompus ütles, et tema arvates on laulu- ja tantsupidu see üks kord viie aasta jooksul kui saab end iseenda ehk eestlasena tunda. Vaata intervjuud Meelis Kompusega SIIT.

ETV reporterid tutvustavad rongkäigus osalejaid, vahendavad meeleolusid ja räägivad inimestega, kes meie laulu- ja tantsukultuuri Eesti erinevates nurkades edendavad ning kalliks peavad. Kommenteerivad Anu Välba ja Reimo Sildvee, peolisi intervjueerib Grete Lõbu. Režissöör Eva-Katariina Taimre, juhtoperaator Jüri Suurevälja, toimetaja Anu Välba, produtsendid Helen Valkna, Andres Arro.

Tänavusel peol “Aja puudutus. Puudutuse aeg” kohtuvad kaks olulist märksõna - aeg ja puudutus. On aeg märgata oma kaasteelisi ja leida üles see, mis on tõesti oluline ning kallis. Laulupeo esimese päeva kontserdi nimi on “Aja puudutus” ning see toob meieni muusika alates esimesest laulupeost Tartus 1869, kuni viimase üldlaulupeoni aastal 2009.

 

Pühapäeval kannavad ETV ja laulupidu.err.ee üle kell 14 algava laulupeo II kontserdi "Puudutuse aeg", mis annab aimu sellest, et ka praegune aeg võiks meie loos oma jälje jätta. Laulukaare all, 40 tuhande laulja suust, kõlavad armastatud laulupeolaulud, aga ka palju uut - on uusi seadeid ning päris värskeid lugusid, mis kirjutatud spetsiaalselt selle peo jaoks. Nii näiteks kõlavad Peep Sarapiku „Ta lendab mesipuu poole“ ja Miina Härma „Tuljaku“ kõrval päris uued lood Erkki-Sven Tüüri, Pärt Uusbergi ja Tauno Aintsi sulest. Nimiloo „Puudutus“ kirjutas Tõnu Kõrvits Kristiina Ehina tekstile.

Toome teieni ka intervjuud selle peo võtmetegelastega ja vahendame meeleolusid nii vaatajate kui ks osalejate hulgast. Saatejuhid Margus Saar, Grete Lõbu ja Reimo Sildvee, režissöörid Ülle Õun, Margit Ossipova ja Rait-Roland Veskemaa, juhtopera ator Ergo Treier, toimetaja Anu Välba, produtsent Helen Valkna.

Tänavune laulu- ja tantsupidu “Aja puudutus. Puudutuse aeg” toimub Tallinnas 4.- 6. juulini.

Ülekannete YouTube'is vaatamiseks klikake SIIA.

Toimetaja: Tiiu Laks

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: