Artikkel on rohkem kui viis aastat vana ja kuulub arhiivi, mida ERR ei uuenda.

Balti riigid said kooriolümpial auhinna laulupeotava hoidmise eest (täiendatud)

{{1405361100000 | amCalendar}}
Foto: Kaspars Garda/ Rīga 2014

Läti pealinnas Riias kestavad kaheksandad maailma kooride olümpiamängud, mille korraldajad andsid Balti riikidele üle rahu auhinna maailmas ainulaadse laulupeotava edasikandmise eest.

Olümpiamängudel on seni kõige rohkem medaleid saanud lätlased, kuid ka Eesti koorid on olnud edukad, vahendas "Aktuaalne kaamera".

Esimest korda on kooride olümpiamängud Eestile nii lähedal. Läti laulupeopaigas Riia metsapargi estraadil kõlas eile Hirvo Surva juhatamisel "Mu isamaa", mida esitas omapärane ühendkoor rohkem kui kolmesajast Läti koorist ja paljudest külaliskooridest üle maailma.

Kokku on laval 15 000 lauljat, neist 5000 külaliskollektiividest. Korraldajad Saksamaa Interkulturist kinnitavad, et arvude poolest löövad Riia kontserdid, võistlused ning õpitoad rekordi: kohal on 460 koori 73 riigist.

Läti suurt tahtmist neid mänge võõrustada ja korraldada on tunda aastaid, juba legendaarse maestro Imants Kokarsi aegadest.

Dirigent Hirvo Surva kinnitusel on nende mängude toimumist kaalutud ka Eestis, kuid suure raha hõngu tõttu pole mõttest kaugemale jõutud. "See võistlus näitab ikkagi ära kooride headuse oma kategoorias, aga maailmas on väga palju väga häid konkursse," lisas ta.

Organisatsiooni Interkultultur juhid andsid eilse suurkontserdi lõpul Balti riikidele laulupeotava hoidmise eest üle uue tunnustuse ehk rahu auhinna. Eestist võtsid selle vastu suursaadik Mati Vaarmann ja dirigent Aarne Saluveer.

Läti kultuuriminister Dace Melbārde tõdes auhinda kommenteerides, et Baltimaade koorilaulutraditsioonil on oluline kultuuriajalooline ja ka sotsiaalpoliitiline tähendus.

Noorte segakoor Vox Populi võitis tugevamate segakooride kategoorias hõbemedali, Tallinna muusikakeskkooli kammerkoor sai aga tugevamate noorte segakooride kategoorias kulla.

Kultuuriportaalile teadaolevalt osales olümpial tugevamate segakooride kategoorias Eestist olümpial veel teinegi koor, Euroopa Kultuuripealinna Segakoor Veronika Portsmuthi juhtimisel, kes samuti sarnaselt Vox Populiga sai hõbemedali segakooride kategoorias.

"Meie koori poolt ettekandmisele noore helilooja Kristo Matsoni uudisteos „Tuul ei tea, kuhu ta läheb“, mis kirjutati spetsiaalselt Euroopa Kultuuripealinna Segakoori jaoks ning mille esiettekanne kogu maailmas oligi Riia olümpiaadil," kommenteeris konkursil osalenud Madle Mühlbach, Euroopa Kultuuripealinna Segakoori laulja, lisades, et "tegemist on väga moodsa ja värvika helikeelega teosega, mis kindlasti vääriks laiemat kajastamist Eesti kultuuriuudistes meie koori esituses."

Lisaks esitas Euroopa Kultuuripealinna Segakoor Veronika Portsmuthi juhtimisel Arvo Pärdi ja Veljo Tormise loomingut.

Vox Populi hääleseadja Andreas Väljamäe hindas, et tase on kooriolümpial väga kõrge. "Need koorid, kes siia on tulnud, on vähemasti meie kategoorias juba võitnud kõrgeid kohti," lausus Väljamäe.

Vox Populi ja Tallinna muusikakeskkooli kammerkoori dirigent Janne Fridolin kirjeldas, et püüdis panna kokku repertuaari, kus on võimalik näidata koori head vokaalset taset ja intonatsiooni.

Läti on seni saanud 33 medalit, USA 24 ja Indoneesia 17. Euroopa kultuuripealinna ürituste sarjas toimuva olümpia moto on, et laulmine liidab rahvaid.

Toimetaja: Anna-Liisa Villmann, Valner Valme

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: