Artikkel on rohkem kui viis aastat vana ja kuulub arhiivi, mida ERR ei uuenda.

Noarootsis õppisid lapsed koos vanematega Suzuki meetodil pilli mängima

Noarootsis oli koos üle saja lapse ja lapsevanema, kes õppisid pillimängu tavapärasest teistmoodi. Jaapanlase Shinichi Suzuki järgi nime saanud ülemaailmselt kuulsa meetodi kohaselt õpivad lapsed pillimängu selgeks nii, nagu nad õpivad oma emakeelt.

Suzuki lähtus oma pillimängu õppemeetodi väljatöötamisel tõdemusest, et väiksed lapsed suudavad õppida kuulamise ja matkimise järgi selgeks oma emakeele. Suzuki meetodi kohaselt teeb enne last pillimängu põhitõed selgeks tema ema või isa, et olla hiljem lapsele kodus abiks, vahendas "Aktuaalne kaamera".

"Osa vanemaid on alguses väga skeptilised ja nad ei mõista, miks me palume neil seda teha, aga hiljem hakkab see neile kõigile meeldima. See oleneb vanemaist, nad on väga erinevad," rääkis Euroopa Suzuki ühingu president Martin Rüttimann.

Lapsevanema Ave Villi jaoks oli Suzuki meetod võimalus midagi on lapsega koos teha. "Teiseks on see ka lapsevanemale endale tohutu arenguvõimalus õppida pilli koos lapsega," lisas ta.

Vill alustas viiuliõpet ilma eelneva kogemuseta. Nüüd on ta pillimängu harjutanud koos kahe lapsega.

"Esimene aasta on niimoodi, et võib-olla lapsevanem on tänu oma täiskasvanulikule mõtlemisele kiirem, aga juba teisest aastast lähevad lapsed vuhti eest ära," tõdes ta.

Rüttimanni sõnul tuleb vanematel ja lastel õppimise käigus ette ka konflikte, aga see on täiesti normaalne. "Meie töö on õpetada vanemaid sellest üle saama. See on igasuguse suhtlemise puhul normaalne," märkis ta.

Kokku on 23 riigis 10 000 Suzuki meetodi õpetajat ja sadu tuhandeid õpilasi. Eri maade Suzuki ühingute suvelaagrite sisu on sama, kuid on igal maal on väiksed eripärad. Eesti laagri omapäraks on vaba lava.

"Siin esinevad meil sellised sujuvalt laagris kokku pandud kontsertgrupid ja me näeme siin akrobaatikast kuni Bachi viiulikontserdini soolot, kui vaja," ütles Eesti Suzuki ühingu president Sirje Subbe-Tamm.

Suzuki ühingu laagris õpetas nädala jooksul lapsi ja nende vanemaid kolm õpetajat Eestist ja seitse välismaalt. Laager lõppes täna Läänemaa ühisgümnaasiumis olnud kontserdiga.

Toimetaja: Maarja Roon

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: