Arvustus: Internatsionaalne vinüül värske kuusepuuga ({{contentCtrl.commentsTotal}})

Pastacas & Tenniscoats
Pastacas & Tenniscoats "Yaki-Läki" Autor/allikas: plaadiümbris

Pastacas & Tenniscoats

"Yaki-Läki Versions"

Õunaviks

Eesti üks omanäolisemaid ja huvitavamaid artiste Pastacas ehk Ramo Teder andis mullu sügisel koos Jaapani duo Tenniscoatsi ehk Saya ja Takashi Uenoga välja nelja päevaga salvestatud albumi Yaki-Läki. Lauldi eesti, soome, jaapani ja inglise keeles. Reedel, 15. augustil ilmub Pastacas & Tenniscoats ühisalbumi "Yaki-Läki" remikside LP "Yaki-Läki Versions". Vinüül. Esimene nii Pastacale kui ka Õunaviksile.

Nende kahe sümbioos näikse mõjuvat sünergiliselt. Õunaviks poleks Õunaviks ja Pastacas poleks Pastacas, kui uudsest formaadist ei võetaks enam-vähem kõik, mis pähe tuli. Ümbrist ergastavad Pastaca enda joonistused, igat plaati on Ramo täiendanud ka seerianumbri ja paari värske kuusepuuga. Liikvele läheb ka ka üksikuid seentega eksemplare. Kokku tuleb müügile 222 koopiat, neist osa Jaapani turul. Oktoobris ilmub "Yaki-Läki Versions" Jaapanis ka CD-na, taaskord plaadifirma Afterhours alt. Limiteeritud koguses tuleb Jaapanis toodetud CD-sid müügile ka Eestis.

„Yaki-Läki“ salvestamisega oli omal ajal sedasi, et enam-vähem kõik, mis sellel plaadil on, läks otse. Pastacas on meenutanud, kuidas tema vana kooli troonikuna kippus kohe kõike salvestatut kuidagi väänama, lõikuma või efektima. Tenniscoats oli kategooriliselt selle vastu. Mitte ühtegi lõiget ei võinud hiljem teha. Ainukesed, mis hiljem üle lindistati, olidki laulud. Ja üks tirtsakas Hiiu kannelt.

Nüüd on see muusika antud samuti huvitavatele ja omanäolistele artistidele oma versioonide tegemiseks. Juba algus on paljutõotav - „Sinu plaadid“ on Tenniscoatsiga varemgi tihedalt koostööd teinud muusik Daisuke Namiki interpretatsioonis saanud ambientsema ning retrofuturistlikult mediteeriva kõla. „Cup of Freedom“ on Galaktlan ehk Taavi Laatsit omas ruumis elektroonilise muusika maastikul vana kooli süntesaatorimaailma abil vorminud originaalitruult kummaliseks, kuid talle iseloomuliku hingestatuse essentsiga täiendanud. Epifolium on jätkuvalt üks meie muusika avastamata aardeid. „Yaki Udomi“ ümber kootud helivõrk on ilus ja paeluv, värelev, habras ja lummav, maalähedane ja orientaalne üheaegselt. Samas loo algvariandis peituv eripalgeline potentsiaal on nii tugev, et sellest on sündinud veel üks albumi tipphetkede hulka kuuluv versioon, mille autoriks on Berliinis resideeruv Jaapani-Inglise duo Fleckfumie.

Pastacas ise tegi algsest instrumentaalloost "Mizukiri" vokaaliga paljutõotava pealkirjaga optimistlik-sürreaalse lunaatikutest kiiktoolisportlaste hümniks sobiva kaveri "Kuu peal ära uisuta". Tenniscoats vastab omakorda sulamiga „Jõgi-läki“ kahest algselt vallatu improvisatsioonina sündinud loost.

Pastaca laividel torkab silma see, millise põhjalikkusega mees koob erinevatest lõimedest kokku terviklikku lugu ja kogu pilt meenutab sibula kiht-kihilt koorimist kuid muidugi vastupidises järjekorras. "Yaki-Läki Versionsi" puhul võtavad eri maade andekad artistid need sibulakihid ja panevad jälle omal moel ja omal viisil kokku.

8/10

 

Toimetaja: Tõnu Pedaru

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: