X

Laadi alla uus Eesti Raadio äpp, kust leiad kõik ERRi raadiojaamad, suure muusikavaliku ja podcastid.

Artikkel on rohkem kui viis aastat vana ja kuulub arhiivi, mida ERR ei uuenda.

Haapsalu võllamäel lõppesid väljakaevamised

Haapsalu linnus
Haapsalu linnus Autor/allikas: PM/Scanpix

Arheoloogid lõpetasid Haapsalu võllamäe väljakaevamised, kust leitud mündid annavad alust oletada, et võllamägi oli kasutusel vähemalt juba 14. sajandil.

Haapsalus lõppenud võllamäe väljakaevamistel tehti mitu olulist avastust. Kuula, mida Ivar Soopan räägib Vikerraadios luuarheoloog Martin Malve ja Tartu ülikooli ajaloodoktorant Madis Maasinguga lähemalt.

Arheoloogid käisid Haapsalu eramajade vahelisel künkal kaevetöid tegemas juba eelmisel suvel. Kuigi ajaloodokumentides on seda paika nimetatud võllamäeks, polnud arheoloogidel selles täit kindlust, kuid nüüd on. Eelmisel aastal sai leidude põhjal öelda, et hukkamispaik oli kasutusel kõige varem 16.-17. sajandil. Nüüdsed leiud aga viitavad, et võllamägi oli kasutusel juba 14.-15. sajandil.

Haapsalu võllamäelt on lisaks müntidele ja keraamikakildudele leitud ka inimluid, kuid need pole pärit ajast, kui seal oli võllamägi. Inimsäilmed on võllamäele maetud 18. ja 19. sajandil, kui paika kasutati enesetapjate matmispaigana. Madis Maasingu sõnul maeti ohvreid Eesti alal võllamäele vaid Tallinnas.

1802. aastal lõpetati üle-venemaaliselt avalikud hukkamised ja võllamäed likvideeriti. "Haapsalu võllamägi on Eesti ainuś füüsilisel kujul säilinud võllamägi", lisab Maasing.

 

Toimetaja: Tõnu Pedaru

Allikas: Vikerraadio

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: