Artikkel on rohkem kui viis aastat vana ja kuulub arhiivi, mida ERR ei uuenda.

Ajaloomuuseum avab homme veebinäituse “Balti kett 25” 

Balti kett 1989. aastal.
Balti kett 1989. aastal. Autor/allikas: ERR

Eesti Ajaloomuuseum tähistab veerandsajandi möödumist monumentaalsest meeleavaldusest temaatilise veebinäituse “Balti kett 25” avamisega.

Veebinäitusel leiab kajastamist nii MRP tähendus kui ka selle tagajärjed. Balti keti teema all avatakse massidemonstratsiooni roll Baltikumi taasiseseisvumise protsessis laiemalt, ühtlasi on vaatluse all MRP hukkamõistmiseks korraldatud inimketi ettevalmistamine ja läbiviimine, teatab Eesti Ajaloomuuseum

23. augustil 2014 möödub 25 aastat Balti ketist, mis on teadaolevalt suurim massimeeleavaldus Eesti ajaloos ja üks suurimaid maailma ajaloos üldse. Baltimaade Rahvarinnete poolt korraldatud poliitilise demonstratsiooni käigus võtsid 23. augustil 1989 üksteisel kätest kinni hinnanguliselt kuni 2 miljonit eestlast, lätlast ja leedulast, moodustades nii läbi kolme maa ulatunud üle 600 km pikkuse inimketi. Sellega protesteeriti 50 aastat varem NSV Liidu ja natsionaalsotsialistliku Saksamaa vahel sõlmitud lepingu, Molotovi-Ribbentropi pakti (MRP) salaprotokollide, vastu. MRP-iga piiritlesid kaks agressiivset diktatuurirežiimi omavahel mõjusfäärid Kesk- ja Põhja-Euroopas ning sellega oli avatud tee Teise maailmasõja puhkemiseks ja Baltimaade iseseisvuse hävitamiseks.

Kuna tegemist on väga laialdasi rahvamasse haaranud emotsionaalse sündmusega, moodustab olulise osa näitusest Balti keti korraldajate ja osavõtjate lühimeenutustest koostatud mitmeplaaniline mosaiik.

Internetis avatud veebinäitust toetab installatsioon füüsilises ruumis. Eesti Ajaloomuuseumis Maarjamäe lossis on Eesti Vabariigi ajalugu kajastavale suurnäitusele “ISEOLEMISE TAHE” lisatud Balti keti teemaline installatsioon, kus on võimalik ühtlasi tutvuda ka veebinäitusega.

Veebinäitus “Balti kett 25” on avatud eesti, inglise ja vene keeles aadressil baltikett.ajaloomuuseum.ee

 

NÄITUSE MEESKOND:

Kuraator: Hiljar Tammela

Virtuaalnäituse kujundus ja näituse graafiline disain: Kert Pilman

Virtuaalnäituse veebileht: Mekaia

Näituse arhitektuurne kujundus: Oliver Soomets

Fotolavastus: Katrin Sipelgas

Fotograaf: Tiit Lepp

Keeletoimetaja: Hille Saluäär

Tõlked: Refiner Translations

Toimetaja: Tõnu Pedaru

Allikas: Eesti Ajaloomuusuem

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: