Maria Minerva intervjuus: plaan on lahutada Minerva ja Juur ({{contentCtrl.commentsTotal}})

Maria Minerva
Maria Minerva Autor/allikas: Facebook

Eesti undeground-muusika superstaar Maria Minerva saabub sel nädalal Ameerikast Maarjamaale, et tähistada isa Mart Juure 50. juubelit. Reedel jõuab ta mängida plaate Mutant Discol.

Maria Juur (26) andis kevadel välja futu-diskopomm-albumi "Histrionic", mida mõned kriitikud on lugenud noore muusiku seni parimaks oopuseks. Samuti kolis Maria New Yorgist Los Angelesse. Kultuuriportaal päris lähitundidel Euroopasse lendavalt artistilt, kuidas talle meeldib "inglite linna" metropolimelu ja muudki.

Kõigepealt olmest - sul õnnestus, siit väljaspoolt vaadates, ses suhtes sel aastal ikka kõik - said green cardi, kolisid NY-st LA-sse, tegid autojuhiload, - kirjelda nüüd, kuidas oled kohanenud, mis meeldib, mis mitte? Isale olid maininud ka, et LA meenutab kohati isegi Otepääd. 

Olme, mu arm. Bürokraatiasuvi, on jah, edukalt seljatatud. Paraku on see alles algus, olen olnud USA-s juba kaks aastat, aga ikka on kergelt kodutu tunne. Green cardi ehk alalise elu- ja tööloa saamine oli muidugi väga tore kordaminek, ent pärast seda tabas mind kohe ka kahtluste laviin - kas USA on tõesti see koht, kus tahan oma elu üles ehitada. Inimesed on nii keerulised olevused, vahel ei ole hea, kui saad mida tahad, kuna siis tahaks nagu midagi muud. Aga no praeguse seisuga möllan siin Californias ja vaatan, mis saab.
 
Kliimapagulane olid sa ka veidi, LA-s on kuuldavasti kuivem soojus, nii et mõnusam, kui NY ilmselt (eriti vast august-september)? 

Sellega on nii, et mõlemal pool on halb. LA-s on olnud juba umbes 9 nädalat järjest iga päev 35 kraadi. Hing ihkab veidi rohkem nüansse ja värve. Vihmasadu oleks lahe... Californias praegu suur veepuudus, LA-st välja sõites on kohe näha, kuidas üritame siin keset kõrbe tsivilisatsiooni mängida. See on tegelikult väga tõsine probleem - kliima soojenemine, iganenud põllumajandusmeetodid, vee ülekasutamine jne. California tulevik on üsna tume, või siis õigemini - kuiv.

Seal palju vist jala ei käi? Oled ju juba mitme nädala pikkuse kogemusega sohver?

Mina käin kogu aeg jala! Aga võtsin vastu otsuse, et autot vist ei taha. LA linnavalitsuse ainuke prioriteet on parkimistrahvid, mul näiteks õnnestus saada trahv isegi ilma autota (laenasin sõbra autot ja parkisin oma maja ette - wtf?). LA on kõige suurema autoliiklusega USA linn, parkida ei ole mitte kusagil, inimesed otsivad päevas kokku tund aega parkimist, nn rush hour on kohutav, 25 min pikkune sõit venib kahetunniseks, ikka ja jälle on keset kiirteed mõni enesetappu sooritav hull jne. Jututeemadki siin põhiliselt sellega seotud, koguaeg käib jutt parkimisest, liiklusummikutest ja autodest jne. Olen selles mõttes oma isasse, et minu jaoks on see kõik KOHUTAVALT igav. Plaan on sel sügisel endale mingi vespa või mopeedi-tüüpi sõiduk hankida ja siis rõõmsalt siin ringi vurada, kuna jalakäimine on tõesti üsna kurnav, aga autoinimest minust vist ei saa. Juhiload funktsioneerivad siin rohkem ID-kaardina, nii et las ta olla.

Kuidas sul LA-s päev kulgeb? Päikest seal on, aga kuidas on võimalustega esinemisteks jms. Saad ka laia lehte mängida või oled siis nn romantiliselt nälgiv ( ja ilmselt küll mitte külmetav) kunstnik?

Olen romantiliselt higistav kunstnik! Nälga siin ei jää, igal pool on 1dollarilised tacod. Kuna sain oma tööloa, siis olen nüüd vaba tegema mida iganes, nii et selles mõttes on veidi rohkem turvatunnet kui enne, viisaga ei saanud midagi muusikavälist ju tega. Hoidsin sel suvel üsna madalat profiili, olen siin teinud mingeid lambi tööotsi, osalesin ühes suurema kaliibriga muusikavideos, hoidsin kellegi koera jne. Klassikaline LA wannabe elu. Esinemisi tuleb ikka ja jälle, aga ma ise üritan hetkel rohkem mõelda, mis edasi ja töötan uute asjade kallal, üritan laulukirjutamisemaailma siseneda. 
 

Oled (Eesti artistidest Kerli K. jt kõrval) oma nimega ikka juba suures, karmis ja konkurentsist keevas muusikabisnises, kuidas käib see töö, et end enam maksma panna, suuremat läbimurret teostada? Kas keerled kuskil seltskondades, on sul abistajad, plaadifirma NNF upitab?

Mul on palju tutvusi ja kontakte underground-muusika vallas, aga mis puudutab suurt ja karmi muusikabisnessit, siis ei saaks nüüd küll väita, et selles mingitki pidi osalen. Aga ambitsioon on mul kindlasti, nagu öeldud, huvitab mind laulukirjutamine -- nn songwriting, see siin suur äri. Ja undergroundisõpradega on nii, et ühel hetkel vireleme kõik undergroundis, aga siis järgmisel hetkel juba murrab keegi läbi, nt sattusin siin samale peole ühe neiuga, kes on Miley Cyruse stilist, tema idee oli see totter kostüüm eelmise aasta VMA tseremoonial jne (robin thicke ja karud ja twerk), tema oli küll täielik undergroundi tsikk, aga näe, sedasorti oskused on hinnas ka peavooluturul, ikka vajatakse uusi tuuli ja radikaalset lähenemist. plaadifirma not not fun on samuti los angeleses, siin on väike ja hästitoimiv underground muusikaskene, üksikult end ei tunne.

"Histrionicul" on läinud jumalast kenasti, kogunud positiivseid reviewsid ja punkte. Kuidas oled tagasisidemega ise rahul? Kas nüüd tead paremini, millega järgmiseks “lajatad”?

Plaanis on albumite väljastamisest väike paus võtta ja rahulikult siin toimetada, kirjutada ja demosid lindistada. Olen viimase 3 aasta jooksul nii palju asju välja pannud, tunnen, et on aeg veidi "puhata". Ideid ei napi mul kunagi, ent enesekriitikat on viimasel ajal veel rohkem...
 
Oled öelnud, et tahaksid undergroundist väljapoole murda, poppi teha - sinu viimane album nüüd näitab siiski, et peavoolu popmuusikat sa teha ei kavatse?

Ütleme nii, et plaan on üksteisest lahutada Maria Minerva ja Maria Juur. Neil on veidi erinevad ambitsioonid. Minerva on avangardist, Juure sooviks on pensionikindlustus, lapsed ülikooli saata jne.

Kas kompromissid masside arvatava maitsega on sinu puhul võimalikud?

Kindlasti on kompromissid võimalikud. LA on nii kommertsmuusikale orienteeritud keskkond, et paratamatult tunnen siin end tulnukana. Rumalust ja harimatust on väga palju, inimesi huvitab ainult raha jne, nii et eks näis, kas üldse siia väga kauaks jään. Vahel tuleb New Yorgi igatsus peale, NY on ikka palju euroopalikum, inimeste maitse rafineeritum jne.

Muide, kas Kerlit oled trehvanud? (ilmselt küsitakse seda siitpoolt ikka, ka Maryah Roxx, ehk Maarja Kivi elab ju LAs)? Või üldse eestlasi?

Kerliga oli selline veider juhtum, et üks ameeriklasest tuttav postitas facebookis, et tema naaber allüürib oma korterit, ja et nii lahe korter on, ringikujuline kupliga loft. Olin just otsimas mingit ajutist varianti, nii et küsisin tuttavalt  kontakti. Selgus et korterit üüris ei keegi muu kui Kerli! Saatsin talle kohe eestikeelse sõnumi, et olen eestlane LA-s. Väike maailm - eeldasin alati, et kohtume läbi mingi "eesti asja", aga täiesti juhuslikult siis hoopis varem ja muudel põhjustel. Kolimist ei toimunud, kuid see intsident tõi küll muige näole. Minu tuttav ei teadnud Kerlist midagi, ütles lihtsalt, et on üks lahe naabritüdruk-reivitšikk, aga ennäe - hoopiski eesti päritolu popstaar.

Meil käis siin vahepeal Obama külas, nagu muidugi tead. Kas LA-s kohapeal keegi ka fikseeris, et hei, käis kuskil ...eeeee - Estonias?

Ei fikseerinud. Paari inimesega tuli see küll jutuks, aga California on muust maailmast nii eraldatud, et NATO pailapse Eesti edusammud siin küll kedagi ei huvta. Pigem viidati Obama Eesti-visiidile meedias rohkem seoses Obama Tallinnas toimunud pressikonverentsiga, kuna samal päeval hukkas ISIS tolle teise ameerika ajakirjaniku ja Obama siis pidi kinnitama, et niimoodi see asi jätkuda ei saa. New Yorgi raadiot kuulan endiselt, seal oli väike lõik Eesti visiidist küll ja selgitati, miks see meie regiooni jaoks nii oluline on. Obamal on praegu USA-s väga kehv maine ja nn 99 problems, aga tore, et eestlastel tema käik südame nii soojaks tegi. Mul tegi ka.

Veidi muret ka tunned, et vanemad sul elavad ikka siin Vene piiri taga ja kõik võib juhtuda?

Ikka ja alati. Olen nüüd end immigratsiooniseadustega nii kurssi viinud, et omalt poolt olen valmis kõik põgenikeviisadega USA-sse üle tooma kui tarvis. Loodetavasti selleni asi mitte kunagi ei jõua.

Oled sel nädalal Hollandis, Tilburgis mainekal underground/independent  festivalil  Incubate, kas Euroopas on veel esinemisi? Kas kõige parem on jälgida sinu artisti Facebooki?

Facebookis olen tõepoolest aktiivne, muud sotsiaalse meedia kanalid mulle väga korda ei lähe. Teen Euroopas paar üritust, Incubate ja lähen ka Vilniusesse elus esimest korda, audovisuaalsele luulefestivalile nimega TARP; Tartusse satun korraks - pole ammu käinud, Siis tagasi LA-sse, oktoobri lõpus on mul siin paar esinemist ja DJ-setti. Nii see muusikuelu käib.

Kas jääd Maarjamaale saabudes ka isa juubelile, et võiks asja veidi sõnastada nagu Gunnar Grapsi laulus "Lilled papale".

Ikka, sellepärast ju üldse tuldud sai. Käisin ema 50ndal juubelil eelmisel aastal ja lubasin, et isa omale vajun samuti kohale. Tähistame nii et on tähistatud, septembri lõpp on Tallinnas kõige mõnusam aeg ka, nii et olen juba väga elevil!
 

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: