Erni Kask: küsin asju, mida pole kunagi küsitud ({{commentsTotal}})

Erni Kask
Erni Kask Autor/allikas: PM/Scanpix

Täna alustab kultuuriportaal videointervjuude sarjaga "Koolon", mida veab näitleja (veel võib nii öelda) Erni Kask. Küsisin, mida ta küsib, kellelt, ja miks.

Erni, kuidas tulid mõttele hakata tegema "Koolonit"? Esimesed intervjuud on valmis, räägi natuke nende taustast.

Minu meelest on teadmine nauding. Ja ma ei mõtle siin pealiskaudset teadmist, millega iga päev tahes tahtmata kokku puutume. Mind huvitavad soeosed, inimeste sügavalt isiklikud tõekspidamised, motiivid, see, mis on nemad kujundanud sellisteks nagu nad on. Mul on naiivne usk, et kui mind miski huvitab, siis huvitab see ka teisi.

Esimene intervjuu on salvestatud inBoiliga aprillis 2014 ja on üllatav, kui vähe maailmas selle ajaga muutunud on. inBoili rääkima saada oli keeruline, selles jutuajamises on algusest peale intriig sees, aga seda õnnelikum ma olen, et ta oli nõus maha istuma ja minuga vestlema. Kusjuures muusikast rääkisime me kokku võib-olla viis lauset.

Kultuuritegelaste valik saab ilmselt olema kirju, mille põhjal intervjueeritavaid valid?

Mul on mõned kriteeriumid. Esiteks, kõik need inimesed peavad mind huvitama. Teiseks ma püüan nende käest küsida küsimusi, mida neilt pole kunagi küsitud, kolmandaks - kuna tegemist on kunsti- ja kultuuriinimestega, siis ideaalis võiksid nad ära katta enamiku kultuurivaldkondadest - film, kirjandus, teater, muusika, kujutav kunst, sotsiaalia. On ka mõningaid distsipliinide vahel liikujaid nagu seesama inBoil või Taavi ”Miisu” Varm.

Kas seda peaks nimetama äkki talk-show'ks? Tegemist ei ole päris tavaliste intervjuudega.

Talk-show formaat eeldab vist publiku kohalolu, nendel salvestustel pole formaati peale selle, et on küsija ja küsitletav ja see kõik on salvestatud videosse. Ma ei välista ühtegi teemat, me ei pea kellelegi otseselt meeldima - ehkki tore oleks.

Veidi ehk ka kujunduslikust ja tehnilisest poolest: mis peaks hoidma vaatajat ekraani ees? Oma stilistika on välja töötatud, et midagi ka silmale pakkuda. Kes kuuluvad tiimi?

Algusest peale pole eesmärgiks olnud täisprofessionaalne pilt. Pigem on kõiges sellist DIY-puudet. Samas ei ole tegemist telesaatega, lõikeid on minimaalselt, puuduvad liigsed “kellad ja viled”. Mõte oli ja on teha YouTube’i kanal tasuta järelvaadatavate intervjuudega. Nii hästi, kui suudame.

See, et oleme ERR-i kultuuriportaalis leidnud väärilise partneri, teeb ainult rõõmu. Olen, põhiliselt tänu ERR-ile, ise suur järelnoppija. Minu arust muutub pilt oluliseks siis, kui juttu siginevad olulised teemad - siis tekib soov näha intervjueeritava silma või jälgida tema kehakeelt. Ma ei pane pahaks, kui enamus ajast mängib "Koolon" mingi tegevuse taustaks. Võin lubada, et muutume iga intervjuuga ka visuaalses mõttes paremaks.

Mis on sinu meetod intervjueerimisel? Kuidas vestluspartnerit avada?

Ma ei ole ajakirjanik, ehkki olen kirjutavasse meediasse intervjuusid teinud juba peaaegu kümme aastat. Loodan, et see on pluss, et küsija pole ajakirjanik. Äkki toob see intervjuudesse sisse teise vaatepunkti...? Usun, et vestluspartnerit avavad siiski intrigeerivad küsimused, aga muidugi - sulamisaeg käib vist iga taolise jutuajamise juurde.

Ma kiidaksin nime "Koolon". Kuidas see sündis?

Kooloni (”:”) ristiisa on minu kolleeg ja loominguline partner ühendusest nu.unioon - Peeter Rästas. Ja see ei ole esimene nimi, mille Peeter välja mõtleb. Näiteks praeguseks lõpetanud kontserdisarja INDI ILA ristiisa on samuti Peeter. Koolonile järgneb tavaliselt see, mida inimene ütleb. Ja kõigi minu intervjuude peategelane on ikkagi interjueeritav, tema jutt ja mõtted. Mitte mina.

Oled tuntud näitlejana, viimasel ajal hakkab vist see tahk su elust tagaplaanile jääma, miks?

Olen töötanud 2001. aastast draamanäitlejana erinevates teatrites. See aeg on nüüd ümber. Põhjuseid, miks, on mitmeid ja kogu teema on küllaltki kompleksne. Näiteks võib arusaamine oma keskpärasusest kunstis mõjuda üsnagi hirmutavalt...

Minu jaoks on oluline, et tegin lõpetamisotsuse ise ja pean tunnistama, et laval viibimine on muutunud seeläbi meeldivamaks. Ajalikkuse tajumine pakub siiski teatud sorti vabaduse tunnet. Vahepeal oli lava üsna talumatu paik. Aga nüüd on ees uued ülesanded. Nagu näiteks seesama "Koolon". Päike paistab jälle.

Jõudu, ja näeme siinsamas kultuuriportaalis!

 

Koolon ilmub iga kahe nädala tagant. Jälgige kultuur.err.ee.Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: