Arvustus: Bill Friselli elegantne kummardus elektrikitarri sünniajastule ({{contentCtrl.commentsTotal}})

Bill Frisell
Bill Frisell Autor/allikas: pressimaterjalid

Bill Frisell

Guitar in the Space Age!

(OKeh Records)

7/10

Maailma ühe tuntuima jazzkitarristi, Bill Friselli signatuuriks on olnud juba aastakümneid oskus kombineerida unikaalseks tervikuks kitarriajastu põhisuunad - rock, country, jazz ja blues, millest kantud meditatsioone ja improvisatsioone on alati värskena hoidnud armastus üdini ameerikaliku leiutise - elektrikitarri vastu.

1951 aastal masstootmisse läinud Fender Telecaster elektrikitarr on ühtlasi ka Friselli enda sünniaasta ning selle ajastu helidele on ka käesolev plaat pühendatud. Bill Friselli noorusaja esimesed kitarriharjutused kulgesid The Ventures'i ja The Astronauts'i plaate jäljendades, taustaks sõjajärgse Ameerika peadpööritav sööst helge tuleviku poole, mille varjukülgedeks oli kasvav Külma sõja hirm ja taas pead tõstvad rahutused. Neid tendentse magusnukralt üldistav toon ongi "Guitar in the Space Age" võtmeks; kunagine futurismi-ihalus ja popmuusika revolutsioon on tasandatud mõtlikuks ja tundeküllaselt tüüneks tagasivaateks.

Surf-rock žanri alghitt, The Chantays'i "Pipeline" pigem hiilib hämaruses, The Byrdsi poolt populariseeritud Pete Seegeri folgipala "Turn, Turn, Turn" moondub taevassepürgivaks hümniks ja esimene maandumine argiradadele leiab aset Junior Wellsi bluusipala "Messin With The Kid" tõlgenduses.

Uudsust nõudvale kõrvale ehk liiga tasaselt tatsuvaid traditsionaale on veelgi - üks esimesi feedback'i ja distortion'i kasutusele võtnud palasid, 1958 aasta "Rumble" Link Wray & His Ray Men'ilt leiab end pubilikus atmosfääris ja samasse tsooni sätib end gospelpalale "When the Saints Go Marching In" seatud Duane Eddy rock'n'roll-klassik "Rebel Rouser". Salongilikku mõõdukust nautivatele on siin veel materjali.

Kaunimad tipud aga ei anna end häbeneda - Bill Friselli lapsepõlve esimene plaadiost, The Beach Boys'i "Surfer Girl" on uues versioonis veelgi pehmem ja lainelisem, õhuline ja taevalik joon kannab ka tõlgendust The Kinks'i palast "Tired of Waiting for You".

Päris kosmilisi nostalgianoote manab õhku hällilaululik "Reflections from the Moon" ja põhikummarduse pälvivad ehk plaadi kaks originaallugu - õrnilus "The Shortest Day" ja abientne õhkutõus "Lift Off". Originaalis uljalt barrikaade vallutav The Tornados'e hitt "Telstar" transformeerub aga lõputiitritelaadseks ja malbeks lahkumishümniks.

Olulisel määral hoiab plaadi kurssi ka tihke ja sissetöötatud tugigrupp - Greg Leisz steel-kitarril, Tony Scherr bassil ja Kenny Wollesen trummidel. Kokku moodustubki plaat, mis on ühtlasi õpetlik, kergejooneline ja helge - kitarri traditsioonilised kõlad ei ole surnud.

Guitar In The Space Age! - Behind The Scenes from Songtone on Vimeo.

 

Toimetaja: Tõnu Pedaru

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: