Artikkel on rohkem kui viis aastat vana ja kuulub arhiivi, mida ERR ei uuenda.

Kumu avas skulptuurinäituse nägemispuudega inimestele

Kuidas tajub nägemispuudega inimene kujutavat kunsti? Kui käe saab külge panna, siis tekib ettekujutus küll.

Seda tõestasid veenvalt Pärnu nägemispuudega mälumängurid, kes Kumu kunstimuuseumis külas käisid, vahendas "Aktuaalne kaamera".

Nimelt pakub Kumu nägemispuudega või pimedatele inimestele võimalust külastada näitust Eesti skulptuur 60-ndatel ja 70-ndatel aastatel.

Edgar Viiese skulptuuri "Saunamees Juss" äraarvamisega ei tekkinud vaegnägijatest mälumänguritel raskusi. Pärast muuseumi külaskäigu lõppu tunnistati üksmeelselt, et tarkust saadi juurde omajagu.

"Päris palju saime vastata, aga jäi ka selliseid väikseid puudujääke, aga kui natukene mõelda, siis saime ikka päris lähedale sinna," hindasid näitust külastanud Eha, Leonora ja Evi.

Soovijad said kasutada punktkirjas abimaterjale, aga kõige parem abimees on vaegnägijale siiski kompimismeel.

"Silm, kui ta vähegi näeb, siis ta näeb ühte asja, aga kui katsud, siis saad aru, et asi on milleski muus - materjalitunnetus on teine, ja kes üldse ei näe, sellele on katsumine ja kompamine väga tähtis, muidu ta ei saagi mingit pilti," rääkis Eha.

Eha tunnistab, et Eestis selliseid võimalusi, kus kunsti palja käega katsuda lubatakse, väga palju ei ole ja ekskursioonijuhile Jane Meresmaa-Roosile kuulub põneva ringkäigu eest eriline tänu.

Kumu näitust "Meie modernism. Eesti skulptuur 60-70-ndatel aastatel" saavad kõik puuetega inimesed külastada tasuta.

Toimetaja: Liis Velsker

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: