Artikkel on rohkem kui viis aastat vana ja kuulub arhiivi, mida ERR ei uuenda.

Metropol galerii on kinnisvaraturul saadaval

Autor/allikas: city24.ee

Kurikuulus sõltumatu põrandaalune galerii Metropol, mis asub moekas Kalamaja linnaosas, on nüüd müügis. Baltanic Real Estate Group pakub kuueruutmeetrist ruumi erainvestorile, kes lubab säilitada ümbruskonna unikaalsust ja samas ebasoovitavat elementi eemale peletada.

Korteriomand sisaldab ligipääsu kommunaaltingimustele, mille on loonud kunstnikekommuun, kes okupeerib maja alates aastast 2005. Maja kuulub kultuurimälestiste nimekirja, köögi ja tualettruumi aknast avaneb vaade merele. Korteri hind on 6000€.

Avatud uste päev Metropol galeriis toimus 31. oktoobril, kuid vaatama minna saab ka praegu, selleks tuleb võtta ühendust maakler Valdo Kuusikuga kuulutuste kaudu saitidel balticreal.com või city24.ee.

Nonii, mis jama see siis nüüd on? Esiteks, seda kõike reklaamib Facebookis keegi Eero Dinero, kelle identiteet on kahtlane. Teiseks, maja ega selles asuv pakkumisel olev ruum ei kuulu kindlasti Eero Dinerole. See kuulub hoopiski Liisa Pakostale. Kolmandaks, kuulutusel figureeriv kinnisvaramaakler on kahtlaselt sarnane kommuunis elavale kunstnikule Meeland Sepale. Neljandaks, miks peaks keegi tõhusalt tegutseva alternatiivgalerii maha müüma. Ja last but not least - kes kurat peaks tahtma seda taolistel tingimustel osta?

Pole vist enam mõtet konspireerida, tegemist on kunstiprojektiga. Eero Dinero persona taga peitub USA-st pärit, Eestis elav kunstnik ja õppejõud Ernest Truely. Käesolev näitus või aktsioon, kuidas iganes seda nimetada, on EKA uue meedia magistrandide seminariprojekt. Õppejõud on Ernest Truely, magistrandid Juhan Soomets, Kadri-Liis Raak, Tõnis Jürgens ja Tina Kellerqvist.

Ernest Truely kirjeldab seda kui uuemeedia projekti, mis kasutab meediumidevahelisi jutuvestmistehnikaid kultuuriliseks sekkumiseks. Galerii Metropol aadressil Vana-Kalamaja 46 pannakse müüki. Kasutades kombineeritud meediume, nagu trükitud plakatid, tähistamine avalikus ruumis, installatsioon galeriis, blogi, video, telefoninumber, nimekaardid ja netilehekülg, püütakse tõmmata nende sihtgruppide tähelepanu, kes on huvitatud kinnisvara ostmisest kiirestiarenevas Kalamajas.

Projekt kulmineerus performantsiga, mille käigus oli müüdavas ruumis avatud uste päev. Kogu protsessi vältel uuriti maakasutuse probleeme, urbaniseerumist ja kultuuri rolli kinnisvaraarenduses.
"Kasutasime eksperimentaalset strateegiat, kus tudengid konstrueerisid persona, kindlate tunnustega tegelaskuju, ja panustasid loomingusse selle tegelaskuju positsioonilt," ütles Truely. "Kadri-Liis kui graafiline disainer, Tõnis kui kirjutaja, Juhan ja Tiina kui füüsilise installatsiooni loojad jagasid omavahel tööülesanded, mille täitmine lepiti konsensuslikult kokku. Läbi projekti jäi alles kollektiivne autorlus."

Kui vaadelda ühest küljest projekti väljareklaamimise ja esitlemise viisi ning teisest küljest Truely selgitusi, koorub välja ka asja mõte. Näitusel Metropoli galeriis on väljas samad fotod samast ruumist, mis ripuvad ka Citi24 müügikuulutuses.

Kindlasti on tegemist mainstream meediumi kaaperdamisjuhtumiga kunstnike poolt, taolist võtet on kaasaegses kunstis palju kasutatud. Kunstnikud on okupeerinud raadio- ja tele-eetrit, avalikku ruumi, ajaleheveerge, internetist rääkimata eesmärgiga tekitada segadust tavapärastes meedia vahendusel toimivates äri- ja ühiskondlikes suhetes.

Kaugem eesmärk on juhtida tähelepanu mingitele protsessidele ühiskonnas, mida võetakse enesestmõistetavalt, kuid millele oleks mõistlik kriitiliselt läheneda.

Antud juhtumil viidatakse paljudes linnades toimuvale protsessile, kus kunstnikud võtavad mingi pool-lagunenud linnaosa üle, loovad sinna uusi väärtusi, misjärel kinnisvara hinnad tõusevad, sisse kolib noobel keskklass ja kunstnikud peavad endale uue koha otsima. Täpselt nii on juhtumas Kalamajas.

Ilmselt ei suuda ka uue meedia magistrandid seda protsessi peatada. Küll aga on Truely korraldatud aktsioon heaks mõtteaineks tudengitele just selles osas, et uus meedia ei tähenda aina peenemate arvutiprogrammide kallal nokkimist, vaid ka meedia olemuse ja toimimisviiside sügavamat mõtestamist ning oma tegevuse eest vastutuse võtmist.

Marshall McLuhan kirjutas aastal 1964 kuulsad sõnad: meedium on sõnum. Mingis mõttes on see kindlasti ka praegu õige, aga kuna virvendavad ekraanid ei ole enam ammu kellelegi uudis, tasub siiski taasmõtestada nende asjade sisu, mida me sealt ekraanidelt vaatama või näitame.

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: