Artikkel on rohkem kui viis aastat vana ja kuulub arhiivi, mida ERR ei uuenda.

Venemaalt leitud vanim Eesti mängufilm annab tõuke filmipärandi digiteerimiseks

Möödunud nädalal külastasid Eesti filmivaldkonna esindajad Moskva lähistel Gosfilmofondi, kus neile näidati 1913. aastal valminud tundumatut mängufilmi, milles eestlased tundsid ära võttepaiga Tallinna ning näitleja Paul Pinna. Gosfilmofondiga peetakse ühtlasi läbirääkimisi, et kasutada seal säilitatud filminegatiive algmaterjalina eesti filmipärandi digiteerimisel.

12 minutit pikk tummfilm pealkirjaga "Laenatud naene" on filmitud Tallinnas, tõenäoliselt aastal 1913. Võttepaikadena on ära tuntavad Toompea, Paks Margareeta ning Snelli tiik. Filmis asutvad üles Paul Pinna ja Alfred Sällik - teisi näitlejaid pole Edith Sepa sõnul veel tuvastatud. Samuti pole teada filmi režissöör ega selle tellija, nii et filmi õiguste omanik on alles selgitamisel, vahendas "Aktuaalne kaamera".

Järgmisel aastal ootab Eesti filmipärandit ees massdigiteerimine. Kuna Eestis on säilinud põhiliselt filmide esituskoopiad, mis on juba kinodest läbi jooksnud, siis nende seisukord pole kiita. Et tagada digiteerimisel kõige parem kvaliteet, tuleks Edith Sepa sõnul võimalikult palju algmaterjalina ära kasutada filmide negatiive, mis on säilitatud Gosfilmofondis.

"Me tahaksime saada Gosfilmofondilt duubelpositiive, otse negatiivist tehtud koopiaid. Miks me neid tahame saada - sest seal on määratud ka valgus ja see on määratud vastavalt sellele, kuidas operaator antud ajahetkel tahtis, et need filmid välja näeksid," selgitas Sepp.

Gosfilmofond on maailma suurim filmifond, kus on säilitatud ligikaudu 70 000 filmi. Kõige vanem sealses arhiivis säilitatav film pärineb 1895. aastast. Samuti on seal hoiul nõukogude ajal filmistuudios Tallinnfilm valminud mängu- ja animafilmide originaalnegatiivid. Just viimaste vastu Eesti Filmiinstituut kõige enam huvi tunnebki.

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: