Artikkel on rohkem kui viis aastat vana ja kuulub arhiivi, mida ERR ei uuenda.

Kultuurikatla juht Kairi Teniste EKKM-i kinnistust: planeeringu muutmine on igati asjakohane

Tänases Vikerraadio saates „Uudis+“ oli külas Kultuurikatla nõukogu esimees Kairi Teniste, kes kinnitas, et Kultuurikatla huvi on olla Eesti Kaasaegse Kunsti Muuseumi (EKKM) naaber, kuid suurteks muudatusteks valmivas detailplaneeringus selle nimel valmis ei olda.

Teniste sõnas, et praegu kehtivas detailplaneeringus on sinna kavandatud väga suurte mõõtudega muuseumihoone. „Aeg on edasi läinud, planeeringut analüüsiti ja leiti, et see ei ole praegu pädev,“ ütles kultuurikatla juht. „Eesmärk on avada linnaruum merele. Kui planeerime sinna 5000-6000 m2 suuruse muuseumi, mida keegi ei suuda lähima kümne aasta jooksul ehitada, ja ka EKKM-i inimesed ei soovi selliseid mahtusid, siis on selge, et planeeringu muutmine on igati asjakohane.“

Teniste lisas, et 2007. aastal andis linn ülisoodsatel tingimustel olemasoleva, ca 300 m2 hoone aadressil Põhja pst 35 EKKM-ile kasutada hinnaga 14 senti ruutmeeter. „See tähendab, et linn on omalt poolt muuseumi tegevust toetanud. Loomulikult on Kultuurikatel huvitatud, et lähipiirkonnas oleks veel tegevusi, mida oleks võimalik siduda, et saavutada sünergiat,“ lisas ta.

Teniste kohtus teisipäeval EKKM-i esindajatega ja tutvus esmakordselt nende visiooniga Põhja pst 35-st. „Ka neil ei ole vaja sellist kolossaalset mahtu. Nad on huvitatud olemasoleva hoone rekonstrueerimisest ja mõningase näitusepinna juurdeehitamisest. See on diskussiooni koht, kus tuleb planeerijate ja linna esindajatega arutada, millised võimalused on neile täiendavate pindade eraldamiseks. Meie oleme EKKM-le pakkunud võimalust tulla osaliselt Kultuurikatlasse.“

Täna kl 15.00 toimub linnaosavalitsuses detailplaneeringu arutelu. „Midagi ei ole lukku löödud, midagi ei saa ka konkreetselt neile lubada,“ ütles Teniste. „Fakt on see, et vana detailplaneering poleks neile vähemalgi määral sobinud. Linnal ei ole mingisugust ressurssi ehitada juurde täiendav suur muuseumihoone, ja selleks pole ka vajadust.“

Saatejuht Arp Mülleri sõnul ei ole EKKM soovinud, et linn ehitaks neile uue muuseumihoone. Nende ootus on, et neil lastaks seal lihtsalt ise edasi tegutseda. Uue detailplaneeringu valguses on oht, et EKKM-i tegevust hakatakse takistama, kui krunt tükeldatakse ja osale nende kasutuses olevast pinnast ehitatakse 5-korruseline ärihoone.

Teniste vastas, et see hoone, kus EKKM asub, jääb eraldi kinnistule ja seda on võimalik soodustingimustel edasi kasutada. „Ega siis ei ole ainult üks võimalus, et me peame tohutu suure kinnistu neile andma. Linna huvi on, et see krunt saaks korda tehtud. Me peame arvestama ka rahalist võimekust. Kui me räägime linnaruumi avanemistest merele, siis me ei taha, et sinna vahele jääb räämas, lagunenud ja oma investeeringut ootav maatükk.,“ ütles ta.

Oletust, et peale kinnistu ärimaaks muutmist on linnal plaanis see müüa, Teniste kommenteerida ei soovinud.

„EKKM-i eksisteermine kultuurikatla läheduses on vastastikku oluline, seega tuleb leida lahendus. Kui selleks on mõningal määral vaja detailplaneeringut muuta, siis selleks oleme kindlasti valmis. Kuid päris nii see pole, et nad ei saa uue planeeringuga üldse edasi tegutseda,“ märkis Teniste.

Toimetaja: Mari Kartau

Allikas: Vikerraadio

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: