Artikkel on rohkem kui viis aastat vana ja kuulub arhiivi, mida ERR ei uuenda.

Ansambel Svjata Vatra käis Ida-Ukrainas, laulja esines sünnilinnas

Svjata Vatra Slavjanski esinemisel
Svjata Vatra Slavjanski esinemisel Autor/allikas: erakogu

Novembri keskel käis Eesti-Ukraina ansambel Svjata Vatra Ida-Ukraina linnades toetuskontserte andmas.

Ansambli lauljal ja trombonistil Ruslan Trochynskyil oli elus esimest korda võimalus üles astuda oma sünnilinnas Belitskojes, kus tema Eesti ansamblit tervitati tuliselt, edastab ansambel.

Kiievis anti pataljoni Aidar, Pravõi sektor ja Vabatahtlike organisatsiooni esindajatele edasi Eestis kogutud toetuse eest soetatud meditsiinilised abipakid.

Eriti rõõmustasid vastuvõtjad Märjamaa ja Viljandi Kunstikooli ning Rannamõisa lasteaia laste joonistuste üle, mille siirad tervitused jäävad toetama sõdurite paranemist. Kohal oli ajakirjanik Radio Svobodast.

Dnepropetrovski Kunstiklubis toimunud folk-rock kontserdil koguti toetust lahing-kanderaamide soetamiseks. Svjata Vatra esinemist filmis viis erinevat Ukraina TV kanalit, anti intervjuusid ukraina ja inglise keeles.

Slovjanski kunstide koolis toimunund kontsert oli midagi erakordset. Nagu kutsujad pärast kirjutasid, toimus saalis omamoodi kultuuridevaheline segunemine, kus kellegi jaoks ei olnud oluline poliitiline hoiak, valitses sõpruse ja teineteisemõistmise õhkkond.

Halbade teeolude tõttu üle tunni kontserdile hilinenud ansambel jooksis sõna otseses mõttes lavale ilma heliproovita. Kohe esimestest taktides võttis publik muusikuid tormiliselt vastu. Kui alguses lauldi kaasa ettevaatlikult, siis lõpus said ka eestikeelsed lood ühises kooris esitatud. Slavjanski noored, kes elanud üle sõjakoledusi, olid kontserdi positiivsest meeleolust niivõrd kaasahaaratud, et ovatsioonid ei tahtnud lõppeda väga pikalt peale esinemist.

Korraldajate sõnul läksid inimesed peale Svjata Vatra esinemist koju helgema tundega ja usuga, et sõltumata elu keerdkäikudest on teineteisemõistmine ja aktsepteerimine võimalik siin ja praegu.

Ansambli laulja ja trombonist Ruslan Trochynskyil oli elus esimest korda võimalus üles astuda oma sünnilinnas Belitskojes, kus tema Eesti ansamblit tervitati tuliselt.

Teisipäevasel keskpäeval oli kohalik kultuurimaja pilgeni rahvast täis ja peamiselt kooliõpilased olid tulnud osa saama oma linna "staarist", kes on kuulus pea terves Euroopas. Väikese kaevanduslinna noortele oli Svjata Vatra esinemine inspiratsiooniks, et soovi korral on kõigil võimalik leida oma väljund.

Nii Slovjaskis kui Belitskojes anti kohalikele kunsti- ja muusikakoolidele üle Eesti pärimusmuusika plaate, noote, parmupillid ja parmupilli õpikud. Slovjanskisse toimetati Rahvusooper Estonia poolt saadetud noodid, mis jäävad ootama peatselt saabuvat Estonia klaverit. Kõik sealsed õpetajad ja õpilased tõdesid, et muusika kui rahvusvaheline keel, aitab teineteist paremini mõista. Muusikaga tegelemine on eriti rasketel aegadel noorte jaoks väga oluline rõõmu allikas.

Lisaks anti edasi Viljandi Kunsikooli, Märjamaa Kunstide kooli ja Tabasalu Lasteaia laste joonistused ja tervitused, mis jäid kaunistama nende koole. Samuti anti neile koolidele edasi Tartu Ülikooli Viljandi Kultuuriakadeemia tudengite kootud kampsunid, mütsid, sokid, kindad.

Harkovis osaleti toetuskontserdil, mis oli pühendatud nädal varem pommiplahvatuses kannatada saanud muusikasõprade ravi toetuseks ja kahju saanud kultuuriklubi taastamise heaks. Kontserdi ajal esitati ajaloos esimest korda Ukraina hümni Eesti torupilli saatel.

 

Toimetaja: Tõnu Pedaru

Allikas: Svjata Vatra

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: