Arvustus: Murakami kahe maailma vahel ({{commentsTotal}})

Haruki Murakami
Haruki Murakami Autor/allikas: famousauthors.org

"1Q84" tuli ka originaalis kahes jaos, 1. ja 2. osa ilmusid 29. mail 2009 ja 3. osa 16. aprillil 2010. Eestikeelsete teoste vahe oli kas juhuslikult või siis meelega enam-vähem sama pikk. Kui palju meie elus aga üldse juhuseid on? Murakamit lugedes hakkad uskuma igasugu asju.

Ligi tuhandeleheküljelise kogumahuga teose viimases raamatus läheb edasi kõik kronoloogiliselt, sellest kohast ja sellest aastaajast, kuhu tegelased teise raamatu lõpus jäid. Aasta lõpp läheneb, tegevus toimub kolme kuu jooksul. Kõik on samas muidugi suhteline, samas kestab ka 1984 aasta kõrval teine aeg ja teine reaalsus, aasta 1Q84. Taevas on endiselt kaks kummalist kuud. Suur ja väike.

Tengo ja Aomame otsivad endiselt teineteist. Kiskjainstinktidega terane detektiiv Ushikawa on neil kannul. Väikesed Inimesed on vakka. Tapetud Liidri jüngrid plaanivad endiselt kättemaksu. Uusi tegevusliine peaaegu ei lisandu.

Eriti staatiline on Aomame igapäevaelu. Pärast Liidri tapmist on ta peidus ühes äärelinnakorteris. Valmistab süüa, teeb trenni, vaatab uudiseid, loeb Prousti ja ootab, et Tengo tuleks. Ja kaks kuud kõrguvad kõrvuti taevalaotuses ja ootavad, et Aomame nende poole vaataks.

Esimese kahe raamatuga võrreldes on finaali tempo kuidagi teistsugune. Metafoore ja pisikesi hästipeidetud vihjeid jagub, aga aastalõpule kohaselt on tempo kuidagi meditatiivne. Argielu detailide korduste pisiasjadeni kirjeldamisega annab Murakami tasahilju oma verbaalset šamaanitrummi tagudes reaalsusele uue mõõtme, kust ei puudu ka ehedad sürreaalsed elemendid. Raamatu tegelased mitte ei taju aega tavatult. See on aeg ise, mis liigub ebakorrapäraselt.

Nagu üks kriitik teraselt märkis, on tegemist Võluflöödi, Meistri ja Margarita ning Rosemary's Baby omalaadse hübriidiga. Murakami kirjutas seda kolm aastat. Tagasihoidliku mehena ei ole ta endast kunagi mõelnud kui mingist suurest kunstnikust. "Olen mees, kes suudab kirjutada," ütles ta The Guardianile pärast triloogia lõpetamist antud intervjuus. Muide, Murakami on ka enda ümber pununud mõnusa maagilise reaalsuse pilve. Näiteks otsustas ta kirjutama hakata praktiliselt keset ühte pesapallimängu saabunud kummalise impulsi ajel.

"1Q84" on ilus, vaikne ning rahulik armastuslugu lugu ootusest ja lootusest, inimkujulisest tühimikust hinges, ihast ja kättemaksust, religioonist ja ettemääratusest, ilust ja valust.

Haruki Murakami
"1Q84"
III osa
Jaapani keelest tõlkinud Margis Talijärv
440 lk
Varrak

 

Toimetaja: Mari KartauHea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: