Obinitsast saab kolmapäeval 25 miljoni inimese kultuuripealinn   ({{commentsTotal}})

Tsirgu tervitamine
Tsirgu tervitamine

7. jaanuaril algusega kell 15.30 toimub Setomaal Obinitsas soome-ugri kultuuripealinn 2015 avatseremoonia, millega Setomaast saab kogu aastaks 25 miljonit inimest ühendava soome-ugri maailma keskpunkt.

Setomaa ülembsootska Annela Laaneots kutsus Vikerhommikus kõiki aasta jooksul "taasavastama oma juuri" ja osa saama pärimusega seotud üritustest.

160 elanikuga Obinitsa kavatseb aga väärikat tiitlit soome-ugri-maailma kultuuripealinnana kanda seisusekohaselt ja soome-ugri-meelsed üritused on juba algamas. Näiteks Seto Folk käivitub juba teisipäeval.

Kultuuripealinna avamine toimub seto jõulude ehk talsipühade ajal, mistõttu on avatseremoonial kandev osa setode jõulukombestikul.

Setomaal toimub kultuuripealinna aasta jooksul üle 35 kultuurisündmuse, mille kandvaks ideeks on pärimuskultuuri edasiandmine vanematelt noorematele, meistritelt meistritele ja ka asjahuvilistele. Setod tutvustavad kogu aasta jooksul oma rikast kultuuripärandit ja jagavad teiste soome-ugri rahvastega oma kogemusi kultuuripärandi säilitamisel ja edasiandmisel.

Kultuuripealinna aasta tippsündmus saab olema augusti alguses toimuv Seto Kuningriik Meremäel. Soome-ugri kultuuripealinn on ellu kutsutud rahvuspiirkondade arengu hoogustamiseks.

Obinitsa küla Setomaal valiti soome-ugri kultuuripealinnaks 11. augustil 2014. aastal Helsingis soome-ugri noorteühenduse MAFUNi kongressil. Koos Obinitsaga kandideerisid 25 miljoni soomeugrilase pealinnaks ka 64 tuhande elanikuga Ungaris asuv Veszprémi linn ja Venemaa Karjalas paiknev 500 elanikuga Vuokkiniemi küla.

Soome-ugri kultuuripealinna valiti teist korda. 2014. aastal oli selleks Udmurdimaal asuv Starõje Bõgi küla. Udmurdid andsid kultuuripealinna sümbol-linnu Tsirgu setodele üle 18.oktoobril, 24. oktoobril tervitasid setod kultuuripealinna sümboli jõudmist Setomaale.

Veebis saab soome-ugri kultuuripealinna kohta infot aadressil www.obinitsa.net ja Facebookis.

Toimetaja: Tõnu Pedaru

Allikas: VikerraadioHea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: