Mustpeade majas tuleb vene romansside õhtu ({{contentCtrl.commentsTotal}})

Iris Oja
Iris Oja Autor/allikas: PM/Scanpix

Interpreetide Liit alustab uut aastat kauni vene romansside kontserdiga. Esmaspäeval esinevad Mustpeade majas hinnatud metsosopran Iris Oja ja omanäoline pianist Kadri-Ann Sumera.

Iris Oja on lõpetanud Tallinna Muusikakeskkooli koorijuhtimise erialal, G. Otsa nimelise Tallinna Muusikakooli klassikalise laulu erialal, Eesti Muusikaakadeemia ning Eesti Muusika- ja Teatriakadeemiamagistrantuuri lauluerialal. Aastast 2000 on Iris olnud Eesti Filharmoonia Kammerkoori (EFK) laulja ja solist. Ta on esinenud solistina erinevatel lavadel nii Aasias, Austraalias, Ameerikas kui Euroopas. Laulja on nõutud oratooriumi solist nii Eestis kui ka välismaal ja tema repertuaari kuulub suurvormide põhivaramu kõrval ka aariad erinevate ajastute ooperitest. Samuti on tal ulatuslik kammer- ja soololaulu repertuaar vanaklassikast kaasaegseni. Iris laulab eesti kaasaegse muusika ansamblis Resonabilis, teeb koostööd rahvusvaheliste ansamblitega Theatre Of Voices ja The Harp Consort ning Taani vokaalgrupiga Ars Nova. 2002. aasta sügisel võitis ta Mart Saare 120. sünniaastapäevale pühendatud lauluvõistluse Tallinnas ning 2003. aasta kevadel osales ta Klaudia Taev’i Rahvusvahelisel noorte lauljate konkursil. Sama aasta suvel ka Kuninganna Sonja rahvusvahelisel muusika konkursil. Mõlemal konkursil jõudis ta poolfinaali. 2008. aasta algul ilmus Irise sooloplaat S. Rahmaninovi ja D. Šostakovitši lauludega. 2009. aastal tuli välja veel kaks plaati – taani helilooja Klaus Ib Jørgenseni autoriplaat „Moon-pain“ ja ansambel Resonabilise esikplaat „Resonabilis“. Samuti saab teda kuulda soleerimas arvukatel EFK plaatidel.

Kadri-Ann Sumera on õppinud Tallinna Muusikakeskkoolis, Eesti Muusikaakadeemias ning Kölni Muusikakõrgkoolis. Aastatel 2000-2001 oli ta DAAD (Deutsche Akademische Austauschdienst) stipendiaat ning aastatel 2004-2005 Ensemble Modern`i stipendiaat Frankfurdis. Kadri-Ann on tegev nii solisti, kammermuusiku kui ka lauljate kontsertmeistrina. Tema repertuaar hõlmab teoseid barokist tänapäeva muusikani. Ta on esmaesitanud mitmeid talle loodud teoseid, näiteks Märt-Matis Lille Klaverikontsert ning Nicolas Gilbert’i „A rebours“. Kadri-Ann on teinud mitme XX sajandi muusika tähtteose esiettekandeid Eestis, näiteks Karlheinz Stockhauseni „Mantra“ kahele klaverile ja elektroonikale, Olivier Messiaeni „Harawi“ sopranile ja klaverile, John Cage’i „Kolm tantsu prepareeritud klaveritele“ ning Karlheinz Stockhauseni „Tierkreis“ ansambli YXUS koosseisus. Kadri-Anne eestvedamisel on sündinud muusikat ja kujutavat kunsti ühendavaid multimeedia projekte, näiteks Kontsert-etendus „Heli:pilt“. Loomulikult hõlmab olulise osa Kadri-Anne repertuaarist tema isa Lepo Sumera looming aga ka teiste eesti heliloojate muusika. Pianist on esinenud mitmetel festivalidel nii kodu- kui välismaal ning saavutanud tunnustust vabariiklikel ja rahvusvahelistel konkurssidel. Kadri-Ann on Tartu Uue Muusika Ansambli asutaja ning kunstiline juht. Aastaid on Kadri-Ann teinud saatejuhina koostööd Klassikaraadioga. Hetkel on ta pedagoog Tartu Heino Elleri nimelises muusikakoolis. Lisaks pedagoogilisele ning kontserttegevusele on ta ka koolikontserte korraldava MTÜ Muusikasõprade Seltsi üks eestvedajatest.

Kontserdil, mis toimub 5. jaanuaril kell 19.00, tulevad ettekandele vene romansid M. Mussorgski, S. Rahmaninovi ning D. Šostakovitši sulest.

Toimetaja: Mari Kartau

Allikas: Eesti Interpreetide Liit

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: