Armands Zelchs avab täna isiknäituse "Hajuva maastiku jäljed" ({{contentCtrl.commentsTotal}})

Armands Zelchsi näituse plakat
Armands Zelchsi näituse plakat Autor/allikas: fragment

Läti kunstnik Armands Zelchs  avab kolmapäeva õhtul Hobusepea galeriis isiknäituse "Trails of Fading Landscapes" / “Hajuva maastiku jäljed”. 

Näituse kuraator on Kirke Kangro.

Armands Zelchs (1978) on lõpetanud Läti Kunstiakadeemia visuaalkommunikatsiooni eriala ja õppinud Berliini Kunstiülikoolis (UdK) vabade kunstide teaduskonnas. Kunstnik töötab põhiliselt objektidega ning tema uurimisalaks on inimtaju ja selle piirid. Alates 2007. aastast on Zelchs osalenud mitmel rahvusvahelisel kunstinäitusel nii Lätis kui ka mujal Euroopas. Tema töid on näidanud Malmö Konsthalle (näitusel "24 Spaces - A Cacophony"), Stiftung akku Emmen galerii Šveitsis, Städtische Galerie Bremenis, Saksamaal ja Moskva Moodsa Kunsti Muuseum. Varasemad olulisemad isinäitused "Escape Attempt" (2009) ja "That which not which is. The name of that is known" (2011) on toimunud Riias, kim? Kaasaegse Kunsti Keskuses.

Eesti kunstipublik on tema töid näinud näitusel "Kättemaks“ / „Revenge" (Tallinna Kunstihoone, 2010) ja "Skulptuur on ruum“ / „Sculpture is Space" (Hobusepea galerii, 2013).

Armands Zelchsi huvitab objekti olemasolu – selle kontseptsiooni sünd ja teke, ruumilised ja olemuslikud piirid, selle vastandid ja ümberpööramise võimalused. Kas ese või asi on identifitseeritav materiaalselt, kontseptuaalselt, funktsionaalselt, vormiliselt.

Avatav näitus püüab objekti määrata selle puudumise kaudu – läbi tühiku, mida selle vorm ruumi lõikab. Hääbuv maastik laseb meil imetleda üleliigse ruumi ilu ja moodustubki tarbitava objekti ülejäägiruumist. Näituse subjekt ja objekt on monument tühjast kohast: objekti ja ruumi omavaheline keeruline suhe laseb meil nautida ülimalt funktsionaalse vormi loetamatuks muutumist. Sarnaselt võiks ette kujutada sõnavahe tekstis, mis on iseseisvunud ja eraldatud oma kontekstist – kuid jääb siiski lõplikult määratuks ja infekteerituks selle teksti sõnade anatoomiast. Näeme sündmuse jälgi ja võime ainult teha oletusi algteksti kohta – esiplaanil on objekti poolt haavatud / retsitud / loodud tühiku vabanemine ja iseseisvus. Märgistatud tühik, nähtav tühik.

Näitus on avatud 26. jaanuarini 2015.

Toimetaja: Tõnu Pedaru

Allikas: Hobusepea galerii

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: