Artikkel on rohkem kui viis aastat vana ja kuulub arhiivi, mida ERR ei uuenda.

Viljandi linnagaleriis saab nautida Poola plakatikunsti

Autor/allikas: Pressimaterjalid

Teisipäeval, 13. jaanuaril kell 17.00 avatakase Viljandi Linnagaleriis (linnaraamatukogu III korrusel) plakatinäitus ""Tehtud Poolas. Poola kultuuriplakatid 2011 – 2014".

2014. aasta Haapsalu Graafilise Disaini Festival oli suures osas pühendatud plakatikunstile. Festivali näitusekollektsiooni naelaks kujunes tänapäeva Poola plakatinäitus, mis peale turneed Tallinnas ja Riias jõuab ka vaatajateni Viljandi Linnagaleriis. Näitusel on esindatud filmi-, teatri-, muusikasündmuste ja muude kultuurisündmuste plakatid. Eri põlvkonna ja eri käekirjaga loojatelt, kokku kahekümnelt rahvusvaheliselt tunnustatud autorilt, kelle loomingust esitletakse viimase kolme aasta valikut, iseloomustavad korraldajad.

Paljudel rahvusvahelistel plakatikonkurssidel tunnustatud Poola plakat on alati toetunud äratuntava pildikeelega autoritele, kes segavad oskuslikult huumorit ja fantaasiat läbi maaliliste žestide. Disainer lubab endale luksust olla kunstnik, kombineerides esteetilisi aspekte põnevate metafooridega, olles plakatil kujutatuga varjamatult emotsionaalses seoses ja lisades julgeid kommentaare ühiskondlikel teemadel. Plakatite erksavärvilisus ja pealtnäha lihtsate kujundite kasutamine toetub rikkalikule rahvakunsti tõlgendusele, lisades plakatitele poolalikku visuaalset eristatavust.

Kontsentreeritult on võimalik tajuda ühe rahva hingelaadi, temperamenti, pühendumust ja eriti iseteadlikku mõttelaadi. Võib julgelt väita, et poolakad teadvustavad ja toetavad oma plakatikoolkonda kui kultuuriinstitutsiooni, mis on tõhusaks vahendiks Poola visuaalkultuuri ja laiemalt Poola kultuuri propageerijana.

Poola plakatikoolkond kujunes rahvusvaheliselt tähelepanuväärseks juba eelmise sajandi 50-ndatel aastatel ja saavutas üleilmse tuntuse 80-ndatel just tänu kultuuriplakatile, olles mõjutanud ning mõjutades ilmselt tulevikuski tuhandete plakatikunstnike loomingut (kindlasti ka Eesti loojaid). Poliitiliste olude tõttu kodeerisid autorid neisse pealtnäha süütutesse, vaid konkreetsele sündmusele pühendatud plakatitesse sõnumikihte, mis kandsid kujundlikke, kuid vaatajale arusaadavaid seisukohti, mis vastandusid ametlikule propagandale. Selline vastupanuvorm oli Poola visuaalkultuuris imetlusväärne ja leidis vaimustunud vastukaja ka Eestis.

Toimetaja: Silver Kuusik

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: