Paavo Järvi avab Orchestre de Paris'ga Pariisi Filharmoonia uue esindussaali ({{contentCtrl.commentsTotal}})

Pärnu Festivaliorkestrit dirigeerib Paavo Järvi.
Pärnu Festivaliorkestrit dirigeerib Paavo Järvi. Autor/allikas: Photo: Postimees/Scanpix

Eesti dirigent Paavo Järvi avab maailma muusikametropolis Pariisis Filharmoonia värskeltvalminud uue suure kontserdisaali Orchestre de Paris' piduliku galakontserdiga 14. jaanuaril.

Orchestre de Paris on Pariisi linna esindusorkester ning Eesti maestro Paavo Järvi selle peadirigendiks alates hooajast 2010-2011. Senistel hooaegadel oli orkestri residentsiks ajalooline ja kuulus, suurte traditsioonidega Salle Pleyel linna keskel. Linn vajas uut filharmooniat suurema ja moodsa kontserdisaaliga ning nüüd 14. jaaanuaril toimubki selle avamine.

Filharmoonia rajamisega jõudis lõpule Pariisi muusikalinnaku Cité de la Musique kogu kompleksi ehitus Vallette'i kvartalis, uus filharmooniahoone asub linnaku lähistel Vallette'i pargis.

Et Filharmoonia avamine on nii tähtis sündmus, käime üle kõik Paavo Järvile usaldatud avakavad kuuel kontserdil 14. kuni 22. jaanuarini. Juba sel ajavahemikul tulevad avaüritustega linnaorkestri ja Järvi kõrvale esinejate hulka uued kuulsad kollektiivid ja dirigendid ning neid lisandub kogu jaanuarikuu jooksul.

Filharmoonia sümfoonilise e. suure saali (La Grand salle) on projekteerinud arhitekt Jean Nouvel ja tema töögrupp koos akustik Harold Marshalliga, saal mahutab 2400 kuulajat. Saalis on paigaldatud ka Riegeri firma suur orel. Peasaali põhjalikuma tutvustuse ja fotoga on igaühel võimalik tutvuda interneti abil, vt siit.

Piduliku avagala nimetuse all „Gala d'ouverture 1“ on Paavo Järvi 14. jaanuari õhtul kavandanud järgmisena: alles poolteist aastat tagasi 97-aastasena lahkunud suurmeistri Henri Dutilleux' teos „Sur le même accord“ („Ühel akordil“) avamas, solistiks viiuldaja Renaud Capuçon, millele järgnevad katkendid Gabriel Fauré „Requiemist“ ja siis Maurice Raveli Klaverikontsert G-duur, solistiks Hélène Grimaud. „Requiemis“ on kaastegevad Orchestre de Paris' koor ning solistideks nooruke prantsuse sopran Sabine Devieilhe ja saksa bariton Matthias Goerne. Vaheaja järel tuleb maailmaesiettekanne: filharmoonia ja orkestri ühistellimusena Thierry Escaichi Kontsert orkestrile. Ja ka lõpetuseks kõlab Raveli muusika, Süit nr 2 balletist „Daphnis ja Chloe“. Õhtu solistid on kõige paremate hulgast.

Suure filharmooniasaali avamine on ka 1967. aastal tegevust alustanud Pariisi linnaorkestri Orchestre de Paris' ajaloos erandlikult tähtis sündmus. Avaõhtule 14. jaanuaril on kutsutud Pariisi ja kogu maa esinduslikud persoonid.

15. jaanuaril esitatakse Filharmoonias Paavo Järvi käe all „Gala d'ouverture 2“: Alekandr Borodini „Polovetside tantsud“ ooperist „Vürst Igor“, Pjotr Tšaikovski populaarne Klaverikontsert nr 1, solistiks särav hiina pianist Lang Lang, õhtu teises osas tõeliselt fantastiline ja aegumatu prantsuse muusika suuroopus, Hector Berliozi „Fantastiline sümfoonia“.

Vahepeal, 16. jaanuaril toovad avabuketti oma panuse Ensemble intercontemporain Tito Ceccherini juhatusel ja Les Arts Florissants William Christie käe all (prantsuse muusikaga), 17. jaanuari päeval oma kontserdiga ka Orchestre de Paris' koor. Tollel laupäeval korraldatakse filharmoonias kokku üheksa kontserti(!).

17. jaanuari õhtul kordub osaliselt 15. jaanuari kava koos pianist Lang Langiga, aga Berliozi sümfoonia asemel kõlab Paavo Järvi käe all nüüd Igor Stravinski Pariisiga seotud balleti „Pühitsetud kevad“ muusika. 18. jaanuari hommikul juhatab Paavo Järvi üllatuskontserti peredele, kus ühtegi pala ette ei teatata ja need selguvad viimasel minutil. Sama päeva pärastlõunal mängib Orchestre de Paris taas Berliozi „Fantastilist sümfooniat“, aga ka siin tuleb ülejäänud osa kavast kuulajaile etteteatamata üllatusena.

19. jaanuaril teeb oma debüüdi uude filharmooniasse mängima kutsutuna Daniel Barenboimi kuulus iisraeli-palestiina noorteorkester West Eastern Divan Orchestra.

21. ja 22. jaanuaril kõlab Paavo Järvi viimane avakava ta viienda ja kuuenda kontserdina kahe suurteosega – Pjotr Tšaikovski Viiulikontsert, kus solistiks Paavo kauaaegne partner, hollandi viiuldaja Janine Jansen, ning Dmitri Šostakovitši suurejooneline Sümfoonia nr 5.

Eesti dirigendi ülesastumine Pariisi kauaoodatud suursündmuse muusikalise juhina on kahtlemata kaalukas märk kogu meie kultuuriloos.

Toimetaja: Tõnu Pedaru

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: