Artikkel on rohkem kui viis aastat vana ja kuulub arhiivi, mida ERR ei uuenda.

"Aktuaalne kaamera" käis külas Tõrva kirik-kammersaali eestvedajal Ilmar Kõverikul

Foto: ERR

Valgamaal Tõrva linnas asuv kirik-kammersaal on kujunenud paarikümne aastaga Lõuna-Eesti üheks tuntumaks kontsertide, näituste ja ajalooürituste paigaks. Kirik-kammersaali eestvedaja on Ilmar Kõverik, mees, kes teeb kõike - kujundab ruumid, valib esinejad ja kutsub kodukandi ajalooõhtutele Helme kihelkonnast pärit põnevaid inimesi. Selle töö eest pälvis ta tänavu ka Mari Kulli nimelise kultuuripreemia.

Rohkem kui sajandi vanune Tõrva kirik-kammersaal kannab paljude põlvkondade lugu - Tõrva noored koos tollase kolhooside ehituskontoriga ehitasid hoone varemeist üles ja paarkümmend aastat on siin olnud Ilmar Kõveriku aeg. Nii pani ta saalis küünlad põlema ka siis, kui avamist ootas Valgamaa kunstniku Viktor Fjodorovi Lõuna-Eesti maalide näitus, vahendas "Aktuaalne kaamera".

"Siin on väga rõõmus ja valge ja kõik pildid lausa sobivad siia. Täpselt sobivad," nentis kunstnik Fjodorov.

Hästi sobivad kirik-kammersaali ka kohtumised Helme kihelkonnast pärit inimestega. Meenutustesari "Juured" on ajaloo tarvis ka salvestatud.

"Koolis ma ajalootundi minna ei tohtinud - õpetaja palus mul klassist lahkuda ja üle "kahe" ma ajaloos ei saanud. Aga praegu olen ma ajalooüritusi teinud 167 ja neid on hinnatud nii Eesti rahva muuseumi kui ka Eesti kirjandusmuuseumi inimeste poolt," rääkis Kõverik.

Oma kasvandikega on kirik-kammersaalis peaaegu alati kohal ka tuntud lauluõpetaja Maie Kala.

"Oleme koos teinud palju erinevaid kontserte. Oleme aidanud Ilmaril teha loodusfestivale, lillenäitusi. Koos on vormitud teatraalsemaid üritusi, oleme palju "Juurte" üritustel esinenud. Eri paikades erinevate kollektiividega," lausus dirigent ja muusikapedagoog Kala.

Tõrva kirik-kammersaalis esinevad tihti tuntud muusikud. Ilmar Kõverikuga koos on alati hea midagi teha, sest nii tema kui ka hoone kujundavad hubase õhkkonna juba ette ära.

"Ta alati kujundab saali väga eripäraselt. Kõik üritused, mida ta korraldab ja inimesed, kes siit läbi käivad, on hästi vastu võetud. Neil on siin hea olla. Neil on Tõrvas hea olla," ütles Tõrva abilinnapea Piret Karu.

Ja Ilmar Kõverikul endal on ka. Neid, keda esinema ja vaatama kutsuda on igatahes palju rohkem, kui Tõrva elanike arvu järgi eeldada võiks.

 

Toimetaja: Laur Viirand

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: