Dirigent Kristjan Järvi juhatab taas Leipzigis, nüüd oma teist Põhjala festivali ({{contentCtrl.commentsTotal}})

Kristjan Järvi
Kristjan Järvi Autor/allikas: Postimees/Scanpix

Kristjan Järvi, Kesk-Saksa (MDR) Leipzigi Raadio orkestri peadirigent, planeeris oma orkestri hooaega neli erinevat Põhjamaade muusika festivali, millest teine, talvine kannab nimetust "Ice Festival" ja mille kontserdid toimuvad 15 .- 25. jaanuarini.

"Ice Festivali" kolm esimest kontserti leidsid aset 15.-17. jaanuaril, neist kahe dirigendiks Kristjan Järvi. Avakontserdi paigaks 15. jaanuaril oli Leipzigi Schaubühne Lindenfels. Omapärane õhtu algas Johann Sebastian Bachi Prelüüdiga sooloviiulile Partiitast E-duur Leopold Stokowski orkestriseades, sellele järgnes Ludwig van Beethoveni Sümfoonia nr 8. Siis tõi Järvi välja oma kolleegi ja aatekaaslase Gene Pritskeri kaks oopust, ühe osa "Migrational" "Beat Box Concerto'st" ning pala "Mendelssohn's Halloween". Kontserdi lõputeoseks oli Arvo Pärdi "Mein Weg". "Beat Box Concerto" tervikuna kõlab Järvi suvisel festivalil samast sarjast.

Järgmisel õhtul 16. jaanuaril oli peateoseks leedu noore muusiku ja ansamblijuhi Gediminas Gelgotase (s. 1986) "Never Ignore the Cosmic Ocean" ja selle esitas helilooja enda leedu ansambel New Ideas Chamber Orchestra (NI&CO). Gelgotast ja seda teost on Järvi ka varem tutvustanud oma Läänemeremaade noorteorkestri kavades. 17. jaanuaril esines leedu ansambel esmakordselt juba koos MDR sümfooniaorkestriga Kristjan Järvi käe all Leipzigi Gewandhaus'is.

Kolmas avakontsert 17. jaanuaril kandis pealkirja "Ivan Julm" ("Ivan Groznõi") ja sel olid esinejaiks kõrvuti MDR SO ja NI&CO-ga metsosopran Lena Belkina ning MDR-i koor. Avateoseks oli Sergei Prokofjevi filmimuusika (op. 116) põhjal tehtud kontsert-stsenaarium "Ivan Julm" solisti(de)le, segakoorile ja suurele orkestrile, seadnud Abram Stassevitš ja Christopher Palmer. Sellele järgnes MDR-i tellimusteosena Gediminas Gelgotase uusoopus "ExtraCultural" ansamblile ja orkestrile.

Festivali neljas kava täna teeb taas uue ootamatu pöörde: kõrvuti on Arvo Pärdi ja Jean Sibeliuse looming ning selle otsa MDR-i resideeriva helilooja, populaarse 'Hauschka' uusteos "Cascades". Kuulsas Gewandhausis on 20. jaanuari õhtul MDR-i orkestri ja koori ees taas Kristjan Järvi. Kontserdi avapooles kõlavad Arvo Pärdi "Stabat mater" koorile ja keelpilliorkestrile ning Jean Sibeliuse Sümfoonia nr 7.

Viies kontsert festivali kokku kaheksast toimub 22. jaanuaril veelkord Leipzigi Lindenfelsi teatrilaval. Atraktiivse õhtu avateos on rootslaselt Fredrik Högbergilt, kelle muusikas on maitsekalt ühendunud rock-, pop-, klassikalise ja romantilise muusika elemendid, tema seesama multimeedia-etenduslik "Ice Concerto" klaverile ja orkestrile on muuseas ka Põhjamaade Nõukogu muusikapreemia nominent. Ja siis kõlavad islandlase Jón Þór Birgissoni ("Jónsi") "Festival" ja teised laulud Charles Colemani orkestriseades (Coleman on samuti Kristjan Järvi aatekaaslane New Yorgist). Siis on Järvi kavva pannud omaaegse modernisti Beethoveni ühe viimase teose, "Cavatina" Keelpillikvartetist B-duur op. 130, lõpetades õhtu ühe osaga "Bell Sound Falling Like Snow" Sven Helbigi Järvi jaoks kirjutatud "Taskusümfooniatest" ("Pocket Symphonies"). Muuseas, Fredrik Högbergi tuubakontserti mängiti ka Mihkel Kütsoni selle kuu sümfoonilises kavas Saksamaal.

Kuues kontsert on jällegi harukordne oma peamiselt Põhjala heliloojate väikevormide kavaga, mille esitavad klaveritrio TaSteRe koos nelja vokaalsolistiga. Siin on vähemalt kümne autori teoseid, mõnede nimed siinmail päris tundmatud – sh Niels Gade, Sibelius, Grieg, Ture Rangström, Jorunn Vidar, Hugo Alfvén, Josef Gabriel Rheinberger jt.

Ja ainsad on kaks viimast festivalikava, mida esitatakse kaks korda eri paigus, 24. jaanuaril Erfurti Teatris ning 25. jaanuaril Gewandhaus'is. Siia on solistiks kutsutud ka meie viiuldaja Anna-Liisa Bezrodny. Mängib MDR Sinfonieorchester, dirigeerib Kristjan Järvi. Kava kannab pealkirja "Icefighters": Johannes Brahmsi Kaksikkontsert viiulile ja tšellole orkestriga a-moll op. 102, solistideks Anna-Liisa ja soome tšellist Jan-Erik Gustafsson, ning Dmitri Šostakovitši Sümfoonia nr 7 op. 60 ("Leningrad").

Leipzigi raadioorkestri kogu ajaloo jooksul on selle noor peadirigent Järvi pannud praegusele hooajale esmakordselt pealkirjaks "Go North!" – et maailmaklassi solistide ja kavadega tutvustada Põhjala muusikaimet. Detsembrikuu esipooles tegi ta teoks neljast Põhjamaade festivalist esimese "Northern Lights" ning praegu on käsil tsükli teine, "Ice Festival", millele järgnevad 4.- 25. aprillil "Spring Fever Festival" ning 21. juunist kuni 3. juulini "Mid-Summer Festival". See on suurepärane, sisukas ning rahvusvahelist tähelepanu vääriv ettevõtmine.

Toimetaja: Silver Kuusik

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: