Erkki-Sven Tüüri esitatakse sel kuul Iisraelis, Sloveenias, Šveitsis ja Saksamaal ({{commentsTotal}})

Erkki-Sven Tüür
Erkki-Sven Tüür Autor/allikas: Tallinna Filharmoonia

Erkki-Sven Tüüri loomingut kantakse ette uue aasta algulgi mitmel pool, tuntud muusikute poolt ja mainekates saalides.

Alustagem Iisraelist, kus helilooja ka ise, esmakodselt sellel maal, kohal käis. Tema muusika ettekandeile eelnesid veel meistriklassid-kohtumised Iisraeli kompositsioonitudengitega: 11. jaanuaril Haifa Ülikoolis, 12. jaanuaril Jeruusalemma Muusikaakadeemias ning 13. jaanuaril Tel Avivi Ülikoolis. 14. jaanuari õhtul viibis ta kohal Klaaspärlimäng Sinfonietta kontserdil eesti muusikast Andres Mustoneni dirigeerimisel Tel Avivis, Felicja Blumentali muusikakeskuse saalis. Selles kavas oli ettekandel ka Tüüri tsükkel „Action Passion Illusion”.

15. jaanuari õhtul linastus Tel Avivi Cinematheque'is autori kohalviibides Erkki-Sven Tüüri ooperi „Wallenberg“ DVD, Rahvusooper Estonia 2007. aasta etenduse salvestus, mille on välja lasknud Estonian Record Productions (ERP). Ooperilinastusele tuli Klaaspärlimäng Sinfonietta ning tegi seal publikule enne ooperi vaatamist elava ettekandega tervituse Tüüri muusikast. Päeval oli Tel Avivis toimunud Raoul Wallenbergi rahvusvaheline mälestuskonverents, mille delegaadid olid ka nüüd linastusel kohal.

Nimetatud sündmus Tel Avivis oli pühendatud 70 aasta möödumisele Auschwitzi surmalaagri vabastamise päevast, mille ÜRO on kuulutanud rahvusvaheliseks holokausti mälestuspäevaks.

Edastame ka Erkki-Sven Tüüri vahetud muljed Iisraelist: „Mul oli kolmes ülikoolis tudengist komponistidele, dirigentidele ja muusikateadlastele loeng muusikaliste näidetega oma muusikast ja loomingulisest arengust. Mis meeldivalt üllatas, oli see, et paljud tudengid teadsid mu töid, mõned vähem, mõned lausa põhjalikult. Õppejõud olid loomulikult kohal – Haifa ülikoolis Eitan Steinberg, Jeruusalemmas Karel Volniansky ja Ari Ben-Shabetai ning Tel Avivis Joseph Bardanashvili. „Wallenbergi“ linastuse õhkkond oli aga tõesti eriline. Kohal viibisid ka Wallenbergi Fondi asepresident Danny Rainer ja Cecilia Åhlberg, kellele Raoul Wallenberg oli vanaonu.“

Sloveenia pealinnas Ljubljanas toimub homme, 25. jaanuaril kontsert Tõnu Kaljuste juhatusel. Õhtu leiab aset Sloveenia Filharmoonia Marjan Kozina hallis, esinemas Sloveenia Kammerkoor ja Sloveenia Filharmoonia sümfooniaorkester. Siin on üks peateoseid Erkki-Sven Tüüri „Requiem“, mille helilooja kirjutas Peeter Lilje mälestuseks. Veel on kaks kaunist oopust Wolfgang Amadeus Mozartilt, „Ave verum corpus“ KV 618 ning „Sancta Maria“ KV 273. Õhtu lõpeb aga kenasti Tõnu Kõrvitsa 8-osalise „Kreegi vihikuga“.

Samal pühapäval, 25. jaanuaril toimub Šveitsis Berni Paul Klee keskuse Martha Mülleri Auditoriumis kammerorkestri Bern Camerata kontsert, millel soleerib ja mida ka juhatab nimekamaid soome viiuldajaid Pekka Kuusisto. Mitte esmakordselt pole tema kavades nii Arvo Pärdi kui Erkki-Sven Tüüri muusikat. Ettekandel on kaks Antonio Vivaldi kontserti, ungari meistrid Béla Bartók ja Sándor Veress, soome rahvamuusika ning Erkki-Sven Tüüri „Action Passion Illusion”.

Eesti muusika aastat Baierimaal lähevad avama meie kammermuusikud: 28. jaanuaril Ulmi Stadthaus'is ning 30. jaanuaril Müncheni Seidlvillas. Selles kavas mängivad USA-s tegutsev pianist Hando Nahkur ning meie Prezioso Kvartett, kus esiviiuliks on Hando kaksikõde Hanna-Liis Nahkur. Kvartetis mängivad veel Kristel Kiik (viiul), Helena Altmanis (vioola) ja Andreas Lend (tšello). Kõlavad Erkki-Sven Tüüri Keelpillikvartett nr 2 „Lost Prayers“ ja Tüüri Klaverisonaat, samuti Sergei Prokofjevi keelpillikvartett ning Robert Schumanni Klaverikvintett. Sama kava kõlab nii Ulmis kui Münchenis, aga Ulmi Stadthaus'is viibib kontserdil aukülalisena ka Erkki-Sven Tüür. Nende kontsertide korraldajaks on Saksamaa Liitvabariigi Eesti Rahvuskoondis (Estnische Volksgemeinschaft).

Väga tähendusrikkana seisab Tüüril ees veebruarikuu esimene nädal: 6. veebruaril sünnib Brüsselis tema uue orkestriteose maailmaesiettekanne. Belgia Rahvusorkestri ees juhatab Eesti dirigent Arvo Volmer, tehes Brüsseli-poolse tellimustöö, Erkki-Sven Tüüri uusoopuse esmakordse ettekande, autor viibib juba orkestri proovides ja ka esiettekandel. Teos kannab pealkirja „Elamata jäänud elu paine“ („Le poids des vies non vécues“). Belgia Rahvusorkester tellis mitmetelt Euroopa heliloojatelt uudisteosed seoses sellega, et I Maailmasõja puhkemisest möödus 100 aastat. See lugu on ka sellest sarjast. Kontsert toimub Brüsseli esindussaalis Palais des Beaux-Arts.

22. jaanuaril avaldas veebiajakiri „Klassik heute“ Thomas Schulzi põhjalikuma ja kõrgelthindava retsensiooni Erkki-Sven Tüüri ühe viimase CD kohta firmalt Ondine. Sel plaadil on Sümfoonia nr 5 ning akordionikontsert „Prophecy“, mille salvestasid Helsingi Linnaorkester ning solistid Nguyên Lê (kitarr) ja Mika Väyrynen (akordion) Olari Eltsi dirigeerimisel. Kunstiline teostus on kriitiku hinnangul väärinud kõrge 9, helisalvestus 10 ning kogumulje 10 punkti.

Toimetaja: Mari KartauHea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: