Artikkel on rohkem kui viis aastat vana ja kuulub arhiivi, mida ERR ei uuenda.

Ilmus kogumik "Sõna Arvo Pärdi muusikas"

Foto: ERR

Täna esitleti kogumikku "In Principio. The word in Arvo Pärt's music" ehk "Sõna Arvo Pärdi muusikas".

Maailma elavatest heliloojatest enimmängitud Arvo Pärdi jaoks on sõnal olnud alati väga oluline tähtsus. Nüüd on igaühel võimalik tutvuda nende tekstidega, millele maestro on oma loometeel muusikat kirjutanud, vahendas "Aktuaalne kaamera".

Sellest raamatust leiab lugeja 81 Arvo Pärdi teose tekstid. Kokku on neid üheksas keeles. Nende teoste juures, mis ei ole inglise keeles, on lisatud ka ingliskeelne tõlge. Samuti leiab teoste juurest informatsiooni selle esiettekande ja loomisaasta kohta.

Raamatu üks koostajatest, muusikateadlane Kristina Kõrver ütles, et raamat võiks olla hea võimalus mõtiskleda nende tekstide iseseisva väärtuse üle ilma muusikata.

"Ka helilooja ise on öelnud, et just sõnast algab tema teoste loomisprotsess, ja sellisena väike tekstiraamat võib ehk ka lugejat viia lähemale Arvo Pärdi muusikale," rääkis Kristina Kõrver.

"Meie ei ole nende sõnade kasutamise väärilised, sest meie ei ela nende sõnade järele. Ehkki need on elu tekitavad sõnad, need on elusõnad," ütles Arvo Pärt.

Arvo Pärdi loomingus on tekstil väga oluline roll ka instrumentaalmuusikas. Seos teksti ja muusika vahel võib olla erinev - on selliseid teoseid, kus teksti ülesehitus on muusikaga otseselt seotud ja helilooja on kasvatanud tekstist muusika.

"Aga eriti põnevad on need seosed kus seni ei ole avaldatud kuulajatele seda seost tekstiga, ehk et helilooja enda jaoks on see tekst kogu aeg kaasas olnud, aga võib-olla laiema avalikkuse ette jõuavad need tekstid alles selle raamatu kaudu. Me oleme välja toonud selliste teoste tekstid, mille olemasolust seni veel ei teatud," rääkis Kristina Kõrver.

"In principio" on esimene Arvo Pärdi Keskuse poolt välja antud raamat.

"Ma tahaks, et see raamat ütleks midagi, see on ju nagu punktkiri eks ole, midagi nii pimedatele kui nägijatele, kurtidele kui kuuljatele," ütles Arvo Pärt.

Allikas: Heikki Aasaru

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: