Tõnu Kaljuste juhatab kontserte Sloveenias, Prantsusmaal ja Itaalias ({{commentsTotal}})

Tõnu Kaljuste
Tõnu Kaljuste Autor/allikas: PM/Scanpix

Neljal viimasel päeval on dirigent Tõnu Kaljustel juhatada kokku kolm kontserti, Sloveenias ja Prantsusmaal. Tal on kaasas tänuväärsel hulgal Eesti heliloojate muusikat.

Pühapäeval, 25. jaanuari õhtul dirigeeris Tõnu Kaljuste Ljubljanas Sloveenia Filharmoonia Marjan Kozina nime kandvas esinduslikus saalis. Tema käe all astusid üles Sloveenia Kammerkoor ja Sloveenia Filharmoonia Sümfooniaorkester. Kava peateoseks oli Kaljuste valinud Erkki-Sven Tüüri „Requiemi“, mille helilooja kirjutas varalahkunud dirigendi Peeter Lilje mälestuseks 1994. aastal. Arvatavalt oli tegemist teose esmaettekandega Sloveenias.

Sloveenia filharmoonia kavas kõlasid veel Wolfgang Amadeus Mozarti kaunid palad „Ave verum corpus“ KV 618 ja „Sancta Maria“ KV 273, muusikaõhtu lõpetuseks aga Tõnu Kõrvitsa 8-osaline „Kreegi vihik“, siin samuti esmakordselt. Kontserdist tegi otseülekande Sloveenia Raadio oma programmis 'Ars', ja seda oli võimalik kuulata veebis kõikjal.

Mõlemad Eesti heliloojad ei saanud Ljubljanas saalis oma teoste ettekannetel viibida. Tõnu Kõrvitsa oli Eesti Kooriühing valinud 2014. aasta kooriheliloojaks ning ta oli lubanud austamistseremooniale Tallinnas pühapäeval ka ise kohale tulla. Küll aga sai ta kontserti kuulata raadiootseülekandest ning ütles, et talle Sloveenia muusikute ettekanne väga meeldis, kiites samas Kaljuste kogu maitsekalt valitud kava. Ja ettekanded olid ka slaavilikult erksad ja atraktiivsed.

Tõnu Kaljuste: „Olin siin viimati 14 aastat tagasi, siis oli kavas Johannes Brahmsi „Saksa reekviem“, sama koori ja sama orkestriga. Pühapäevase kontserdi eel tehti minuga intervjuusid, ja ikka kordus küsimus: kuidas mul õnnestub oma programmides nii suurel hulgal Eesti heliloojaid ette kanda ... mäletati siin ka kunagisi Veljo Tormise teoste esitusi, see oli Maailma koorisümpoosioni raames, vist 1995. aastal. Igal juhul on Ljubljana armas vaikne linn, kus on head muusikud. Ning meie koostöö jätkub.“

Pärast ainsat vaba ülesõidupäeva on Tõnu Kaljustel kontserdid 27. ja 28. jaanuaril Prantsusmaal Clermont'is, sedakorda Eesti Filharmoonia Kammerkooriga. Kontserdid toimuvad sealse rahvusteatri La Comédie de Clermont festivali programmis, kontserdipaigaks on aga Saint-Genès-Les-Carmes'i kirik. Mõlemal õhtul kõlab Eesti muusikute ettekandes Arvo Pärdi suurteos „Kanon pokajanen“.

Napilt nädalapäevad hiljem reisib Kaljuste juba Itaaliasse rahvusraadio RAI residentsi Torinosse, dirigeerides 6. veebruaril RAI Rahvuslikku Sümfooniaorkestrit (Orchestra Sinfonica Nazionale della RAI) raadio esindussaalis, Arturo Toscanini nime kandvas RAI Auditoriumis. Kontsert kuulub orkestri korraldatava rahvusvahelise uue muusika festivali „RAI NuovaMusica 2015“ (alapealkirjaga „Klassika tulevane kõla“) programmi ning toimub selle avapäeval. Kaljuste kava on mitmekülgne ja huvitav: alustuseks Itaalia nüüdishelilooja Claudio Ambrosini (s. 1948) kolm transkriptsiooni orkestrile Giovanni Gabrieli muusikast („Canzon XIII“, „Canzon I“ ja „Sonata XIX“), edasi Arvo Pärdi teos „Swansong. Littlemore Tractus“ (2013) Itaalia esiettekandes, Einojuhani Rautavaara menukas „Cantus Arcticus“ („Kontsert lindudele ja orkestrile“) ning Sofia Gubaidulina samuti väga hinnatud viiulikontsert „Offertorium“, kus solistiks on Itaalias ja Leedus tegutsev Sergei Krõlov.

Veebruarikuu teises pooles dirigeeerib Tõnu Kaljuste taas Eesti Filharmoonia Kammerkoori, alustades Tallinnast festivalilt „Täiuslik vaikus“ ning viies selle kava ning veel muudki väärtmuusikat Eestist ookeani taha Ameerika Koorijuhtide Assotsiatsiooni rahvuslikule konverentsile, jätkates USA-s Arvo Pärdi, Veljo Tormise ning Jean Sibeliuse tähtpäevadele pühendatud kontsertidega. 

Toimetaja: Tõnu PedaruHea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: