Von Krahli vesterninäidendis kutsutakse vabaduse üle mõtisklema ({{contentCtrl.commentsTotal}})

Foto: ERR

Von Krahli teatris esietendub reede õhtul soome lavastaja Akse Pettersoni komöödia "Kuidas võideti lääs". Von Krahli teatri saalist saab Metsiku Lääne saloon, kus kohtuvad Ameerika vesternikultuur ja vabaduseotsingud.

Soome uue põlvkonna teatrimehe Akse Petterssoni jaoks on Lääs ja Ameerika vesterni kultuur kui vabaduse metafoor. "Kuidas võideti lääs" ogi kutse mõtisklema vabaduse kui meie ühiskonna ühe põhiväärtuse üle, vahendas "Aktuaalne kaamera".

"Kas sa oled seesmiselt vaba ja vaba ka ümbritsevast, ühiskonnas laiemas mõttes. Ma usun, et see on minu jaoks üks võtmeteemasid, millega ma töötan," selgitas Pettersson.

Petterson on selle lavastuse peale mõelnud juba üle kuue aasta. Aja jooksul tekkinud mõtted ja killud jäävad aga prooviruumi ukse taha ja töö näitlejatega algab puhtalt lehelt. Pettersoni jaoks on teatrilava koht, kus saab turvaliselt katsetada ja improviseerida.

"See on mänguväljak. Ma arvan, et teater üldises mõttes on mänguruum või vähemalt võiks seda olla. See võib olla koht, kus saab proovida erinevaid olemise viise ja tasemeid ning see on
väga lähedal laste mänguväljakule, kus saab teeselda, katsetada erinevaid olemise viise," rääkis ta.

"Sellel konkreetsel lavastusel oli niimoodi, et Aksel oli väga palju erinevaid harjutusi ja mõtteid" meenutas näitleja Ragne Veensalu. "Näiteks väga palju töötasime erinevate nimekirjadega. Tegime nimekirju alguses lihtsalt vesternifilmide põhjal: vesterni klišeed, tegelased. Aga olid ka nimekirjad vabadusest, väga isiklikest ja tänapäevastest ja millest mõned on lavastuses ja mõned jäid eeltöö faasi."

Petterssoni lavastuses ajavad Von Krahli näitlejad silmad kissi ja teevad näpud püstoliteks. Teatrilavast on saanud saloon, kus juua pakutakse ainult julgetele.

"Kui sa kuuled seda sõna "vabadus", siis see kuidagi tekitab sellise tunde, et sa tahad selja sirgu lüüa ja lihtsalt hingata ja see puudutab," nentis näitleja Mari Abel.

Toimetaja: Laur Viirand

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: