Artikkel on rohkem kui viis aastat vana ja kuulub arhiivi, mida ERR ei uuenda.

Eesti lugu: Kas Abhaasia eestlased kasvatasid mandariine?

Foto: ERR

Vikerraadio Eesti lugu viib Abhaasia eestlaste ajaloo jälgedele.

Tallinna Ülikooli etnoloog Aivar Jürgenson :"Kui me räägime eesti küladest Abhaasias, siis me peame ikkagi alati arvestama, mis Abhaasias oli enne toimunud. Kuigi eestlased läksid tõesti kohati juba tühjadele kohtadele, kus oli võsa, siis ikkagi ei saa ära unustada Abhaasia ajalugu."

Aivar Jürgenson räägib läbi kolme "Eesti loo" Abhaasia eestlaste käekäigust , mis sõltus aegusaegadest alates sellest , kuidas abhaasidel endil läks.

Pärast Kaukaasia ühendamist Tsaari-Venemaaga asusid peaaegu tühjaks jäänud maadele elama teised rahvad. Kaukaasia meelitas ka eestlasi. Suur hulk eestlasi leidis endale kodu Abhaasia külades : Estonias , Salmes ja Sulevis, Alam-Lindas ja Ülem-Lindas.

Eestlasi puudutasid nagu abhaasegi esimesele maailmasõjale järgnenud marodööritsemised, ka eesti küladest käisid üle erinevad väed, 30ndate aastate repressioonid ja grusiinistamine.

Aivar Jürgenson räägib pingetest abhaside ja grusiinide vahel ja sellest, miks eestlased Abhaasias puutusid rohkem kokku grusiinidega.

Aivar Jürgenson räägib ka 1992. aasta sõjast ja eestlaste olukorrast vaenupoolte vahel ja risti vastupidiseks muutnud olukorrast pärast sõja lõppu, eestlaste lahkumisest Abhaasia eesti küladest , mis sõjale jalgu jäid. Lahkuda tuli kiiresti ja Aivar Jürgensoni sõnutsi otsustati tõesti mõnikord võtta lennukile kaasa talveriiete asemel hoopis küpseks saanud mandariinid.

Saates saame teada ka, kuidas eestlaste elu praegu Abhaasias läheb.

Igas saates on ka ERRi arhiivist mälestusi Abhaasia eestlastelt :lõbusaid lugusid 1960ndatest aastatest, mida salvestas Abhaasias Valdo Pant ja 1992. aasta vestlus Eestisse jõudnud põgenikega, kes räägivad oma senisest kodust ja sellest, miks nad sealt ära tulid

 

Toimetaja: Tõnu Pedaru

Allikas: Vikerraadio

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: