Artikkel on rohkem kui viis aastat vana ja kuulub arhiivi, mida ERR ei uuenda.

ERSO uus juht Kristjan Hallik: ilma raskete otsusteta ei saa

{{1422876116000 | amCalendar}}

Täna alustas Eesti Riikliku Sümfooniaorkestri uue juhina Kristjan Hallik.

Seni Pärnu festivali korraldaja ja Tallinna Kammerorkestri viiuldaja olnud Kristjan Hallik rääkis Klassikaraadio “Deltale” antud intervjuus, et ERSO hetkeseis on “suures plaanis kena” ja “suurt laeva pole mõtet äkiliselt keerama hakata”, ikka “tasa ja targu”.

Hallik märkis, et ise samuti muusikuna ei ole tal pikka sisseelamisaega oma tööpostil, sest orkestri “mured ja rõõmud on suures plaanis teada”.

ERSO juht rõhutas oma “tõlgi” rolli – dirigendid, heliloojad, muusikud, mänedžer, toetajad- sponsorid - igaühel oma soovid ja mõtted, need tuleb kokku viia. Hallik möönis, et ERSO juhina ta “ilma raskete otsusteta ei saa,” - “ juht saab palka selle eest, et ta teeb otsuseid.” Ta lisas aga, et ka raskeid ja mitterõõmustavaid asju saab rahulikult selgitada.

Kõneldes muusikute palgaprobleemidest märkis Hallik, et Eestis on pillimeeste palkades “suured käärid”, aga ERSO muusikutele on “väike palgatõus" lepingusse sisse kirjutatud. Jäi kõlama, et hea pillimees saab ikka üle keskmise Eesti palka. Kui Lätis ja Leedus on palgad veel väiksemad, siis Saksamaaga, nõustus Hallik, “ei kannata võrdlust välja.”

Repertuaaripoliitikast kõneldes tuli juttu, et ERSO kuulajate seas populaarsed “Star Warsi” ja Ellingtoni džässikontserdid annavad vajalikku “vürtsi”, aga peamiseks peaks ka Halliku arvates rahvusorkestri repertuaaris jääma klassika.

ERSO plaanid on pikalt ette tehtud, kuid teatud muutusi ja juba uue juhi käekirja saab Halliku sõnul tunda ka järgmisel hooajal. Hallik rääkis ka sellest, et ERSO-l on potentsiaali kasvada ja mängida edukalt igas Euroopa saalis. Võrreldes varasemaga rõhutaski Hallik sihti liikuda Euroopas suunas, Moskvat ja Peterburi suunda unustamata.

Halliku arvates ongi ERSO eelis olla kultuuride segunemiskohal – on väljakujunenud ida-traditsioon ja kontaktid läände. 

Halliku sõnul on järgmise hooaja plaanid juba paigas, suurema osa võtavad Eesti muusika ettekanded. Välisreisidest on kavas osaleda orkestrite vahetuses Läti ja Leeduga. Üks pikemaajalisi eesmärke on ERSO tõstmine võtmetegijaks rahvusvahelisel areenil Eesti Vabariik 100 tähistamisel. Jätkub ka koostöö senise kunstilise juhi ja peadirigendi Neeme Järviga.

"Meil on Neeme Järviga tegelikult olnud väga hea suhe kogu aeg, me ju koos teeme ka Pärnus festivali ja Järvi akadeemiat. Meil on selline tihe suhe olnud täiesti pidevalt. Juba oleme siin möödunud nädalatel esimesi mõtteid vahetanud, et mis nüüd edasi ja praegu ongi plaanis, et mitu korda kohe järjest maha istuda, et kõik nüansid järgmiseks paariks aastaks paika loksutada," ütles Kristjan Hallik "Aktuaalsele kaamerale".

Toimetaja: Tõnu Pedaru, Liis Velsker

Allikas: Klassikaraadio

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: