Mikk Üleoja: laulupidu on meie tüvitekst, aga me ei toeta seda ({{commentsTotal}})

Mikk Üleoja
Mikk Üleoja Autor/allikas: ERR

Tänases Klassikaraadio "Deltas" oli külas aasta dirigent 2014 Mikk Üleoja.

Eesti Rahvusmeeskoori kunstiline juht ja peadirigent Mikk Üleoja rääkis saates Eesti koorimuusika hetkeseisust, vaadeldes ka amatöörkoore.

"Väga mustvalgelt ei saa öelda, mis on professionaalse ja asjaarmastajate koori vahe, aga kui hallidesse toonidesse minna, siis vahe teeb sisse lähenemisnurk materjalile," selgitas Üleoja. "Professionaalse muusikuga saab asju seletada ratsionaalsete terminitega. Harrastuslaulja ei saa aru, kui selles keeles temaga rääkida. Inimesi on erinevaid, aga rusikareegel on see, et harrastusmuusikule tuleb läheneda kujundite kaudu. Professionaalile piisab kahest lausest, taidlejale sa võid kangutada päevade kaupa, enne, kui temani see mõte jõuab."

Samas märkis Mikk Üleoja, et harrastaja puhul kohtab tegemisrõõmu rohkem. "Põhjus on lihtne," ütles Üleoja. "Kui me üritame iga päev mannavahtu süüa, siis ei lähe palju päevi, kui me tunneme, et see mannavaht ei ole üldse nii võluv, kui esimest korda maitstes."

Nii ka muusikuna tuleb üha harvem ette vapustavat muusikaelamust, nentis Üleoja. "See tuleb sellest, et sa oled muusikat nii palju elus lahti mõtestanud, et tekib (elamuse suhtes - toim.) immuunsus," märkis Üleoja. Ta lisas aga, et see immuunsus ei tohi tekkida laval olles ja heal muusikul seda ka ei teki.

Mikk Üleoja kõneles ka sellest, et dirigendil peavad olema lisaks muusikalistele kvaliteetidele psühholoogi- ja juhiomadused ning karisma.

Ta rääkis ka koorilaulu riiklikust toetamisest. "Laulupidu on meie tüvitekst, aga me ei toeta seda," lausus Üleoja. "Suhteliselt kummaline olukord. Koer sööb oma saba. Päise päeva ajal."

Kuula kogu intervjuud juuresolevast failist.

Toimetaja: Valner ValmeHea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: