Artikkel on rohkem kui viis aastat vana ja kuulub arhiivi, mida ERR ei uuenda.

Hummuli kirjamees avaldas mulgi murdes raamatu

Foto: Valgamaalane/Scanpix

Valgamaal Hummulis elav kirjamees Elmar Orav üllitas Helme kihelkonnas räägitud mulgi murdes raamatu "Kui me viil latse ollimi" ehk "Kui me veel lapsed olime". Mulgi murdes ilmub teoseid harva ja neid autoreid, kes arvestaks kirjutades piirkondlike murrakute eripäraga, peab tikutulega otsima. Kirjamees Elmar Orav on ligi pool sajandit juhtinud Hummuli raamatukogu.

Elulooraamatud huvitavad rahvast kõige enam, teab 47 aastat Mulgimaa veere peal Hummulis lugemist soovitanud ja laenutanud Elmar Orav, vahendas "Aktuaalne kaamera".

Nüüd saab ta pakkuda ka oma uut teost. Kui seni on Orav mulgikeelseid lugusid sobitanud eestikeelsetsse raamatutesse, siis nüüd on tekst just sellises murrakus, nagu Helme kihelkonnas räägiti ja nagu Elmar Orav ise lapsest peale kõnelnud on. Mulgi murdega on põnevad lood, sest vaevalt paarikümne kilomeetri kaugusel võidi mõnd sõna juba teisiti öelda.

"Tahaks, et lapsed õpiks selle raamatu järgi kõneleme mulgi keelt. Nüüd on juba hakatud koolides murdekeelt õpetama. Meie ajal ei tohtinud seda teha. Õpetajad käratasid - ärge rääkige murdes!" ütles Orav.

Natuke raskem on lugeda, aga aru saame ikka - nii on mulgi keele oskajad kui ka mitteoskajad andnud filoloogiharidusega Elmar Oravale tema raamatu kohta tagasisidet.

Elmar Orav on kogunud tuhatkond kodukandi inimeste lugu, millest 800 on praeguseks lugejateni jõudnud.

Raamatukaante vahel jäävad need lood ja keelepruuk vähemasti alles.

Toimetaja: Madis Järvekülg

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: