Tartus avatud holokaustinäitusel "Minu Poola" näidatakse ka Saksamaal keelatud töid

Foto: ERR

Tartu kunstimuuseumis avatakse näitus "Minu Poola". Näitus vaatab holokausti läbi tänapäeva kunsti ja selle teemaks on mälu.

Teiste seas on töid, mis on näiteks Saksamaal keelatud ja tekitavad emotsionaalseid tundeid ka Eesti juudi kogukonnas, vahendas "Aktuaalne kaamera".

"Neil päevil möödub 70 aastat Teisest maailmasõja lõpust ja sellise väga ebameeldiva ja ebamugava sündmuse nagu natsi koonduslaagrid Poolas vabastamisest. Kuna meie tööks on mäletamine, siis me mõtlesime, et see oleks üks selline sündmus, mida me peaksime meeles pidama," lausus näituse kuraator Rael Artel.

Näitusel saab näha seitsme kunstniku töid, millest valdav osa on Poola kaasaegne kunst, kuid nende sekka on sattunud ka Eesti autorid, kes on peitunud John Smithi nime taha. Teiste seas näidatakse ka videoteost "Kullimängu", mille näitamine Saksamaal on näiteks keelatud.

"Aktuaalse kaamera" palvel käis näitus vaatamas ka Tartu juudi kogukonna esinaine Ilona Smuškina, kelle jaoks oli see emotsionaalselt väga ebameeldiv.

"Ma ei saanud vaadata rohkem kui 3 sekundit seda videot, kus näidati seda gaasikambrit. Aga see vaene vanamees, keda piinati Auschwitzis, praegu piinab teda see sama noormees, kes tegi selle kunstiteose," ütles Smuškina.

"Me peame endale ikkagi aru andma, et see on kunstimuuseum ja me näitame kunsti. Kunst ja üldse selline loominguline eneseväljendus. Tsensuuri meil ei ole," märkis kuraator Rael Artel.

Toimetaja: Liis Velsker

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: