Zuroff: Tartus avatud näitus on haiglane irvitamine juutide massimõrva üle

$content['photos'][0]['caption'.lang::suffix($GLOBALS['category']['lang'])]?>
Efraim Zuroff. Autor/allikas: Reuters/Scanpix

Simon Wiesenthali Keskus kutsus üles eemaldama Tartu Kunstimuuseumist näituse “Minu Poola. Mäletamisest ja unustamisest”, mis keskuse juhi Efraim Zuroffi hinnangul solvab holokaustis hukkunute mälestust.

Eesti meediaväljaannetele saadetud pressiteates ütles Zuroff, et näitus pilkab natsismiohvreid ja kaasaegseid püüdlusi neid ohvreid väärikalt mälestada.

"Kuigi näituse korraldajad väidavad, et tegu on katsega saada traumast üle huumori abil, on tulemuseks haiglane irvitamine Euroopa juutide massimõrva üle," märkis Zuroff.

"Näiteks ühes näitusel olevas teoses on näha, kuidas alasti inimesed mängivad kulli ruumis, mis peaks kujutama gaasikambrit. Tegu on häbitu paroodiaga saatusest, mis langes surmalaagrites osaks miljonitele juutidele. Sellisel perverssel huumoril pole kohtagi üheski riigis, rääkimata riigist, kus holokausti kuritegusid ei pannud toime mitte ainult sakslased või austerlased, vaid ka kohalikud eesti kollaborandid," lausus Zuroff.

Tartu Kunstimuuseum põhjendas näitust kunagises pressiteates järgnevalt:

"Tartu Kunstimuuseum meenutab näitusega “Minu Poola. Mäletamisest ja unustamisest” seitsmekümne aasta möödumist koonduslaagrite vabastamisest ja Teise maailmasõja lõpust. Tegemist on esimese holokaustiteemalise kunstinäitusega Eesti kunstiinstitutsioonides, mis toob vaatajani valiku väljapaistvaid rahvusvahelise kaasaegse kunsti teoseid. Tartu Kunstimuuseum peab vajalikuks rääkida valusatel teemadel, et mõista paremini omaenda ajalugu, märgata meie ühiskonnas elavaid vähemusi ning tulla toime kasvava äärmusluse ja ksenofoobiaga – mõelgem või hiljuti Prantsusmaal olnule, Ukrainas või Lähis-Idas toimuvale. Mäluasutusena on Tartu Kunstimuuseumi kohustus mäletada, ning kunstimuuseumina oleme mäletamiseks appi kutsunud kunstnikud, kel on olemas keel ja hääl valusast ajaloosündmusest rääkimiseks."

Näituse kuraatoriks on Tartu Kunstimuuseumi direktor Rael Artel. "Me peame endale ikkagi aru andma, et see on kunstimuuseum ja me näitame kunsti. Kunst ja üldse selline loominguline eneseväljendus. Tsensuuri meil ei ole," ütles Artel reedel "Aktuaalsele kaamerale".

Näituse toimkonnas olid Julia Polujanenkova (koordineerimine), Hanna-Liis Kont (kommunikatsioon), Arvi Kuld, Kristjan Nagla, Reimo Võsa-Tangsoo (tehniline teostus) ja Angela Adamson (näituse ettevalmistus).

Näitusel on töid järgnevatelt kunstnikelt: Yael Bartana, Zbigniew Libera, Joanna Rajkowska, John Smith (Marko Mäetamm ja Kaido Ole), Wilhelm Sasnal, Art Spiegelman, Artur Żmijewski.

Toimetaja: Laur Viirand

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: