Rael Artel holokausti-videotest: tundub, et meie ühiskond pole valmis

$content['photos'][0]['caption'.lang::suffix($GLOBALS['category']['lang'])]?>
Rael Artel Autor/allikas: Mari Kartau / ERR

Tartu Kunstimuuseumis avatud näituse “Minu Poola. Mäletamisest ja unustamisest” kaks videoteost põhjustasid Eesti juudikogukonna jõulised protesti ja kultuuriminister Urve Tiidus kutsus eile muuseumi juhtkonda üles vaagima problemaatiliste teoste kuuluvust kaasaegse kunsti raamidesse ning rõhutas küsimust empaatiavõimes.

“Me oleme riigiasutus ja allume ministeeriumile,” vastas Tartu Kunstimuuseumi direktor Rael Artel küsimusele võimalikust survest ülaltpoolt muuseumile Vikerraadio saates “Uudis+”, lisades, et kui ministeerium leiab, et teoseid mitte näidata ja tuleb konkreetne signaal, siis muuseum eemaldab need ekspositsioonist.

Rael Artel märkis, et iseasi on, kas sellisel “väikesel füüsilisel ruumil” teostataval tsenseerimisel on mõtet, sest internet on informatsiooni täis. Näitusel, mis iseenesest jääb märtsi lõpuni üles, saab hetkel poleemikat tekitanud Artur Żmijewski videoteoseid “Kullimäng” ja “80064” vaadata sooviavalduse korral. Lisaks räägitakse teose taustast, hoiatakse jms.

Artel selgitas, et poola kunstnik Artur Żmijewski on provokatiivne tegija, kes on palju töötanud keha ja psüühika toimimise mehhanismidega ning vaadelnud inimest piirsituatsioonides. Artel nõustus, et Żmijewski tööd võivad tekitada eetilisi küsimusi ja ebameeldivustunnet.

Kunstimuuseumi direktor ütles, et vabandab kõigi nende inimeste ees, keda on nimetatud teoste vaatamine on solvanud. Samas püstitas direktor küsimuse - "mis on üldse meie roll" – muusuemi ja kuraatorite roll, kas vaid meelt lahutada ja lõbu pakkuda või on mäluasutustel ülesanne veel millekski muuks? 

Artel ei nõustu juudikogukonna esindaja Alla Jakobsoniga, et nimetatud tööd naeruvääristavad holokausti mälestust ja et teema sobib esitlemiseks vaid ajaloomuuseumisse. Arteli arvates peab kunst saama kõigest rääkida, iseasi, kuidas. Kunstiteos pole ajalooline dokument. Kunst on keel, kuidas metafoorides kõneleda rasketest ja arusaamatutestki teemadest. Et küsida näiteks, kuidas üldse see kõik võimalik oli?

Artel rõhutas ka, et kui Poolas ja mujal Euroopas, kus nimetatud videotööd on esil olnud, on poleemika ja diskussioonid toimunud, siis Eestis on “diskussioonid toimumata”. Tähtis oleks alustada seda diskusiooni.

“Tundub, et meie ühiskond pole valmis,” ütleb Rael Artel lõpuks. 

Toimetaja: Tõnu Pedaru

Allikas: Vikerraadio

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: