Anders Härm: tõlgendada ilusaid poeetilisi kujundeid antisemiitlikena on absoluutne liialdus

Foto: kaader videost

"Terevisioonis" rääkisid näituse "Minu Poola" ümber tekkinud skandaalist seoses holokaustiteemaliste videotega EKKM juht Anders Härm ja Eesti Kunstimuuseumi direktor Sirje Helme, tuues kunsti tekitatud konfliktid ka laiemasse valgusse.

"Ma olen hämmingus," tõdes töid näinud Eesti Kaasaegse Kunsti Muuseumi juhatuse liige Anders Härm. "Sest minu arvates on tegemist eriti ilusate ja valusate poeetiliste kujunditega, mida kunstnik Žmijewski on loonud ja neid tõlgendada kuidagi antisemiitilikena on absoluutne liialdus."

Eesti Kunstimuuseumi direktor Sirje Helme vaatas ajas tagasi ja meenutas, et šokeeriv kunst tekkis juba üle saja aasta tagasi, kui sürrealistid ja dadaistid tekitasid tõelise mässu ja ründasid ühiskonda. "Debatt ei saa olla selles, kas see on kunst või mitte, vaid kui kaugele võib kunstiteos minna, et mingit asja teravalt puudutada," lausus Helme. "Oli ju sama küsimus seoses prantsuse karikatuuridega - see on kultuuri küsimus. Kuidas keegi võtab. Euroopa on võtnud demokraatliku vabaduse imperatiivi, islamimaad seda võtnud ei ole ja konflikt on paratamatu."

Poola holokaustiteemaliste videote kohta märkis Helme, et tore on, et kunstist räägitakse, aga kahju, et sellises kontekstis. "Vaatamata piiride puudumisele on Euroopa kunstiruumis siiski paar kokkuleppelist asja, mida ei puudutata, ja üks neist on holokaust. Siinjuures ei ole küsimus selles, kas on hea või halb kunst."

Vaata kogu vestlust ja demonstreeritavaid kuulsaid poleemilisi kunstitöid juuresolevast videost.

Toimetaja: Valner Valme

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: