Holokaustivideote autor AK intervjuus: minu tööd on valesti mõistetud

Poola kunstnik Artur Żmijewski ütles intervjuus „Aktuaalsele kaamerale“, et tema videoteoste eesmärk ei olnud kedagi provotseerida. Tema hinnangul on videod tõsised, elulised ning neid on valesti mõistetud.

Żmijewski sõnul räägivad mõlemad videod mälust.

"Me mälestame mineviku sündmusi ja see ei ole passiivne mälestamine, vaid selle aktiivne vorm. Eesmärk ei ole kedagi provotseerida. Alati on neid, kes tunnevad, et neid provotseeritakse, kuid see ei olnud minu eesmärk," ütles ta.

Video, kus alasti inimesed mängivad gaasikambris rõõmsalt kulli, eesmärk oli tema sõnul näidata midagi elulist.

"See on väga tõsine olukord. Ma ütleksin, et seal on elusate inimeste kehad, see on elus situatsioon - tragöödia asemel on meil lihtsalt elu," sõnas Żmijewski.

Teine video, kus eakas holokausti ohver laseb koonduslaagris tehtud tatoveeringu üle teha, sümboliseerib kunstniku kohaselt selle mehe au taastamist.

"See on numbri taastamine. See on selle mehe austamine. Teda koheldakse videos kui mineviku monumenti, mida tuleb hoida heas olukorras. Ja teine tähendus on minevikus toimunud vägivaldse teo kordamine. Mõlema filmi puhul soovisin ma minevikku avada, tõeliselt avada, mitte lihtsalt mälestada, vaid tõesti hüpata sellesse mineviku hetke, kui tehti see tätoveering ja kui inimesed olid gaasikambris," ütles ta ja lisas, et mõlemad videod on väga tõsised ning neid on valesti mõistetud.

Tartu kunstimuuseumi direktor Rael Artel kinnitas täna, et muuseum lõpetab teravat ühiskondlikku vastukaja tekitanud videoteoste "Kullimäng" ("The Game of Tag", 1999) ja "80064" (2004) eksponeerimise.

Toimetaja: Madis Järvekülg

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: