Tartus esietendus ilma teksti ja miimikata "1987"
Tartus esietendus Viljandi kultuuriakadeemia ja Tartu Uue Teatri koostöös lavastus "1987". See on näitekunsti 10. lennu tudengite diplomilavastus, kus lavastaja Ivar Põllu on neile ohtralt väljakutseid pakkunud.
"1987" on mänguline lavastus noortest, kes arenevad, kasvavad ja küpsevad koos uue riigikorraga. Lavastusest on jäetud välja aga mõned tavapärased väljendusvahendid nagu näiteks hääl. Lavastus ilma tekstita on miski, mida lavastaja Ivar Põllu on tahtnud juba ammu proovida, vahendas "Aktuaalne kaamera".
"Eesti teater on paljuski nii sõnakeskne ja ka publiku vastuvõtuvõime on ikkagi sõnas kinni. Nii pea, kui näitleja hakkab laval rääkima, siis tegelikult kogu see tähelepanu koondub ikkagi sellele sõnale. Enamasti see sõna on kas kunstlik või banaalne või siis äärmisel juhul, kui ta balansseerib seal kahe vahepeal, siis see tekst on juba nii vaimukas, et sa ei jaksa enam seda...siis tundub, et kõike seda korraga ei saa," selgitas Põllu.
Lisaks tekstile ei saa noored näitlejad end väljendada ka miimikaga, sest nad kannavad gaasimaske.
Näitleja Märt Koik ütles, et kui rääkida ei saa ja peab ennast füüsiliselt väljendama, siis kui uks on ees kinni, hakkab näitleja käte ja jalgadega vehkima nagu hullumeelne. "Kõige suurem väljakutse ongi leida see ideaalne väike, aga arusaadav viis ennast füüsiliselt väljendada."
Kuidas noored näitlejad enda väljendamisega ilma sõnade ja miimikata hakkama saavad, näeb Tartu Ülikooli kirikus Y-galeriis veebruari lõpuni. Viljandi kultuuriakadeemia näitekunsti 10. lend on tuntust kogunud ka teatrina Must Kast.