Eduard Vilde sünnist möödub 150 aastat: muuseum aitab kirjanikku taasavastada ({{contentCtrl.commentsTotal}})

Eduard Vilde muuseumi meene - näpitsprillid
Eduard Vilde muuseumi meene - näpitsprillid Autor/allikas: Eduard Vilde muuseum

4. märtsil möödub Eesti 20. sajandi ühe mõjukama ja menukama kirjaniku Eduard Vilde sünnist 150 aastat, sel puhul pakub Eduard Vilde muuseum kõigil huvilistel võimalust taasavastada ja mõtestada Vilde olulisust.

Vilde on eesti kirjanduse esimene krimi-, nalja-, reisi- ja romaanikirjanik, esimesi oma aja juhtivaid kirjanduse- ja teatrikriitikuid. Vilde muuseumis toimub kirjaniku juubeliaasta puhul mitmed huvitavaid ettevõtmisi ja üritusi, edastab Eduard Vilde muuseum.

Kui 4. märtsil laseb Eesti Pank Vilde auks välja hõbedase meenemündi, Eesti Post margi ja ümbriku, siis samal päeval toimub E. Vilde muuseumis pidulik juubelivastuvõtt, kus tervituskõnega esinevad nii kultuuriminister kui ka Eesti Kirjanike Liidu esimees. Samuti kuulutatakse esmakordselt Vilde muuseumis välja Vinni valla Vilde- nimelise kirjandusauhinnalaureaat.

4.- 8. märtsini toimub aga Vilde muuseumis juubelinädal, mille raames proovivad muuseumigiidi ametit nii Andrus Kivirähk, Mart Juur, Tiit Pruuli kui ka armastatud klounid Piip ja Tuut. Juubelinädalal saab muuseumis näha ka arhiivist välja toodud rariteetseid ja põnevaid museaale.

Aprillis avab muuseum elulise ja ehk intrigeerivagi näituse „Külmetav kirjanik“. Näitus võtab esmakordselt fookusesse kirjaniku tervise ja eraelu ning lisaks avab muuhulgas sissevaate 1920. aastate tervishoidu.

Aprillis toimub koostöös Eesti Kirjanike Liiduga ka Vildele pühendatud kirjanduskonverents, kus muuhulgas esitletakse esmakordselt täiesti uusi Vilde-teemalisi uurimusi.

Koostöös Eesti Raamatukoguhoidjate Ühinguga korraldab muuseum Eesti raamatukogudele suunatud konkursi „Tabamata Vilde“. Konkursi idee on innustada raamatukogusid tähistama kirjaniku juubelit leidliku, uuendusliku ja informatiivse Vilde-teemalise väljapanekuga, et panustada suurkuju kaasaegse kuvandi loomisesse ja motiveerida inimesi omakeelset kirjaklassikat üle lugema.

Lisaks kogub muuseum inimeste mälestusi Vilde käsitlemisest kirjandustundides 1950. - 1980. aastate koolis. See oli suurim Vilde ümberhindamise aeg ja muuseum soovib teada, kuidas Vilde lugu käsitleti kooliõpilaste meenutustes.

Tänastele kirjanikele pakub muuseum võimalust veeta Vilde kunagises kodus privaatne loomepäev, et tekiks huvi ja side omaaegse menukirjanikuga.

Lisaks saab näha ka varasemaid Vilde muuseumi auhinnatud näitusi. Mahtra Talurahvamuuseumis on aprillini avatud näitus „Vildest naljaga pooleks. Eesti naljakirjandus „Vildest Kivirähkini“ ja Tallinnas Vilde teel Kultuurikeskuses Kaja on märtsis avatud näitus „Kirjanik kohvriga“.

Vilde juubelit tähistatakse ka näituste, ettelugemiste, etenduste ja teemapäevadega paljudes koolides ja raamatukogudes üle Eesti.

Toimetaja: Tõnu Pedaru

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: