Värske ja heas vormis Maasike Maasik näitab uusi vaipu ({{commentsTotal}})

Maasike Maasik
Maasike Maasik Autor/allikas: tekstiil100.ee

Vabaduse galeriis on avatud Maasike Maasiku näitus “Päevaraamat – ööraamat” gobelääni suurmeistri värskest vaibaloomingust.

Maasike Maasik (1945) on Eesti tekstiilikunstis, iseäranis klassikalises gobeläänitehnikas suur tegija, sest ülimalt noorusliku ja erksa kunstniku kohta kohe ei saa öelda grand old lady. Just nagu siis, kui ta kuus aastat tagasi, 2009. aastal pälvis aasta tekstiilikunstniku autasu, ei võrdsustanud keegi seda elutöö auhinnaga. Maasike Maasik oli siis ja on ka praegu väga heas vormis ning võimeline klassikalist tekstiilitehnikat esitama uudsena ja põnevana. Ta on ikka toonud oma vaipadesse uusi teemasid ja materjale, mänginud lõimetiheduse ja koeläikega, hoidnud kindla kunstnikukäega koos põnevaid struktuure ja koloriite.

Maasike Maasik on peaaegu kogu oma elu kunstnikutöö kõrval ka õpetanud. Ta lõpetas kunstiakadeemia (tollase ERKI) 1968. aastal, töötas kolm aastat Kreenholmi manufaktuuri kunstnikuna ning 1971. aastast peale on olnud seotud taas kunstiakadeemiaga, siis juba õpetajana. Ta ise on öelnud, et “igaüks ei ole igaühe õpetaja” ja et “on suur vedamine, kui satub õpetaja, keda imetleda ja mõista”. Maasikul vedas, sest tema õpetaja (ja hiljem aspirantuuris ka juhendaja) oli võimsa natuuriga Mari Adamson, kes oskas tudengites näha ja esile tuua just seda, milles nad kõige tugevamad olid.

Maasike Maasik on veendunud, et rohkem kui ükski õpetaja või kolleeg mõjutab aeg, selle vaimsus. Ta on kuldsete 1960ndate laps, kuid ta ei ole sinna kinni jäänud. Ta annab endale aru, et XXI sajandi algul ei saa minna täpselt sama rada nagu siis, kuid ka XXI sajandi algul (vahest enamgi veel) tuleb õppida möödunust: keskajast, renessansist, hinnata ka kaitsta üldinimlikke väärtusi, aga mõelda, mida see või teine teema tähendab just praegu.

Maasike Maasik on poeetiline maailmaparandaja, kes usub, et positiivste elamuste ja ilu abil saab maailma elamisväärsemaks muuta.

Vabaduse galerii “Päevaraamatu – ööraamatu” näitusel on vaadata peamiselt paari viimase aasta vaibad, sekka mõni varasem muuseumikogusse jõudnud. Näituse lõpetab (aga ka alustab) just selleks väljapanekuks valminud “Päevaraamatuna – ööraamatuna” pealkirjastatud must-valgele kontrastile ehitatud poeetiliselt nägemuslik vaip. Maasike Maasik on sellegi vaiba puhul käitunud nagu klassikaline maalikunstnik: must ei ole ainult must ja valge ei ole valge, ülipeened hallid, rohekad, sinised nüansid osutavad tegelikkuse ja selle tõlgendamise mitmekihilisusele.

“Päevaraamatu – ööraamatu” näitust võib vaadata kunstniku päevikuna, kuhu ta on kogunud märke, sõnapaare, lõhnu, mustreid, helisid ning need visualiseerinud poeetilisteks meenutusteks. Kuid pelgalt intuitsioonist ja emotsioonist ei ole, vähemalt selle väljapaneku puhul õige rääkida. Maasike Maasik on vürtsitanud isiklikke nägemuspilte kultuurilise teadmisega: piiblilugude, nende vormumisega erienvatel aegadel kunstiteosteks, rahvalegendidega.

Näitus on avatud 6. märtsini 2015.

Toimetaja: Mari Kartau

Allikas: Vabaduse galeriiHea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: