Artikkel on rohkem kui viis aastat vana ja kuulub arhiivi, mida ERR ei uuenda.

EKA tudeng uuris läbi fotoobjektiivi, kuhu asetub inimene digitaalühiskonnas

Draakoni galeriis avatud näitusel "Vaheruum" saavad kokku virtuaalne ja reaalne keskkond. Eesti Kunstiakadeemia fotograafia osakonna tudeng Pille-Riin Jaik on läbi fotoobjektiivi uurinud inimese kohalolu ruumis.

Kuhu asetub inimene tänapäeva digitaalühiskonnas, kui ta on ümbritsetud mitmesugustest reaalsustest - see on küsimus, mille noor kunstnik oma näitusega esitab, vahendas "Aktuaalne kaamera".

"Ma lähtusin Kate Mondloch'i tsitaadist, kus ta arutleb selle üle, et kuivaataja on korraga teda ümbritsevas reaalses ruumis ja samaaegselt näeb ka ekraani, et kas ta siis paigutub mitte kuhugi või siis kuskile vahepeale. Et sealt tuleb ka näituse põhisõna "Vaheruum". Ma uurisingi seda, et mis on need nähtused ja kuidas see võiks inimest mõjutada, kui ta selles ruumis paikneb," rääkis fotograaf Pille-Riin Jaik.

Jaik uurib, kuidas tänapäeva inimene tunnetab aega. Autori arvates hajub inimese tähelepanu kiiresti, sest ta on jagatud mitme reaalsuse vahel. Noor kunstnik kutsub vaatajat mõtisklema aja kui väärtuse üle.

"Ühelt poolt on see aja kujutlus alati fiktsioon, ta on kokkuleppeline ja universaalne ja ta on muudetud millekski väga oluliseks, kuigi võib-olla inimese enda inimlikust aspektist see nii ei peaks olema," märkis autor.

"Ma arvan, et kõige enam ta võikski mõelda, et kuhu ta ennast ise paigutab: et kas ta on kuskil hüpoteetilises vahepealses olekus või kuidas ta ennast positsioneerib ja mis tunded tal tekivad. Kas ta sobib pigem virtuaalkeskkonda või reaalsesse keskkonda," lisas Jaik.

Toimetaja: Liis Velsker

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: