Artikkel on rohkem kui viis aastat vana ja kuulub arhiivi, mida ERR ei uuenda.

"Müstilised kõlad" esitleb täna õhtul Eesti elektroakustilist muusikat

Kerikmäe, Vähi, Kõlar ja Grünberg
Kerikmäe, Vähi, Kõlar ja Grünberg Autor/allikas: Eesti Kontsert

Sel laupäeval toimub Estonia kontserdisaalis Eesti elektro-akustilise muusika pioneeride kontsert alapealkirjaga "Müstilised kõlad". Ettekandele tulevad Margo Kõlari, Sven Grünbergi, Taavi Kerikmäe ja Peeter Vähi teosed.

Eesti elektrooniline muusika lisab sarja “Müstilised kõlad” tänapäevased müstika värvid ja kõlapildid, samuti elemente budistlikust mõttemaailmast, kontserdil tuleb teiste seas ettekandele ka Margo Kõlari „Tornikellade laul”, edastab Eesti Kontsert.

Teos sündis Euroopa Kultuuripealinn Tallinn üritustesarja lõputseremooniaks 2011. aaastal. Selleks, et teost paremini kontserdipublikuni tuua, kasutame ka kontserdisalais ehtsaid kirikukelli, sealhulgas Tallinna Linnamuuseumile kuuluvaid ja Rootsi Mihkli kirikus eksponeeritud Väike-Pakri, Suur-Pakri ja Naissaare kirikute kelli. Kõlari teose fonogrammis kõlavad Tallinna vanalinna kümne kiriku 47 kella.

Kontserdi kava:

Kerikmäe. "Võnked ja võnkumised 2" (esiettekanne)
Kõlar. "Tornikellade laul"
Vähi. "Vihmategija"
Grünberg. "Nägemus" (esiettekanne)

Esitavad autorid elektroonilistel pillidel, Vambola Krigul (löökpillid), Tammo Sumera (live-elektroonika)

Sissejuhatus sarja kunstiliselt juhilt Peeter Vähilt

Taavi Kerikmäe on lõpetanud Eesti Muusika- ja Teatriakadeemia magistrikraadiga kammeransambli erialal ning täiendanud end Prantsusmaal Conservatoire National Supérieure de Lyonis nüüdismuusika erialal. Praegu tegutseb ta aktiivselt vaba improvisatsiooni, elektroakustilise muusika, uue muusika esitaja ja heliloojana. Samuti töötab ta nüüdismuusika dotsendina EMTAs.

Margo Kõlari muusikukutsumus jaguneb helilooja-, helirežissööri, pedagoogi ja dirigenditöö vahel. Doktorikraadi sai ta EMTAs Eino Tambergi õpilasena. Ta tegutseb EMTA elektronmuusika stuudio juhataja ja vokaalansambli Heinavanker muusikalise juhina.

Sven Grünberg sai laiemale üldsusele tuntuks oma progerokkansambliga Mess (1974–1976). Messi-järgses etapis oli ta elektroonilise muusika esmalooja Eestis ja üks esimesi toonases Nõukogude Liidus. Alates 1993. aastast on Sven Grünberg töötanud õppejõuna neljas Soome ja kolmes Eesti kõrgkoolis, õpetades omaloodud täiesti uut õppeainet, mille sisuks on muusika ja heli roll filmi dramaturgia kujundamisel. Ta on teinud ka mitmeid töid muusikaprodutsendina.

Peeter Vähi on 2014. aasta oktoobrist 2015. aasta oktoobrini Eesti Kontserdi resideeriv helilooja. Helilooja ja kontserdiorganisatsiooni vaheline aastane koostöö kulmineerub oktoobris Vanemuise kontserdimajas, Estonia kontserdisaalis ja Leipzigis 50 minutit kestva teose “Müstilisel Kaydara-maal” esiettekannetega. Lisaks läbib kontserdihooaega sari pealkirjaga “Müstilised kõlad”, mille kureerimine on samuti helilooja residentuuri üheks osaks.

Kontsert toimub koostöös Tallinna Linnamuuseumi, Rootsi-Mihkli kiriku ja Niguliste muuseumiga. 

Toimetaja: Tõnu Pedaru

Allikas: Eesti Kontsert

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: