Kairi Tilga: Vilde oli julge kirjanik, millist vajaks iga aeg ({{commentsTotal}})

Eduard Vilde muuseum
Eduard Vilde muuseum Autor/allikas: PM/EMF

Täna möödub 150 aastat Eesti 20. sajandi ühe mõjukama kirjaniku Eduard Vilde sünnist. Vilde on Eesti kirjanduse esimene krimi-, nalja-, reisi- ja romaanikirjanik, esimesi oma aja juhtivaid kirjanduse- ja teatrikriitikuid, samuti on ta meie esimene tõeline eurooplane ning paradoksaalselt ka esimene ja enim nõukogudeajal ümberhinnatud klassik. Klassikaraadio "Delta" stuudios oli täna Eduard Vilde muuseumi juhataja Kairi Tilga.

Saatejuhi Markus Järvi küsimusele, kas Vildet võiks pidada Tammsaare mõõtu kirjanikuks ja kas Vilde solvuks selle peale, arvas Kairi Tilga, et kindlasti Vilde ei solvuks, tuleb aga arvestada, et Vilde oli ajalooliselt varasem. "Pigem on Tammsaare ise öelnud, et tema võiks olla Vilde mõõtu," ütles Tilga. "Hiljem on retseptsioon lihtsalt teistpidi läinud, Tammsaare on kaasajal hinnatuim klassik ja teda on ka kaasaegselt palju käsitletud, mida ju Vildega tehtud pole."

Tilga nimetas Vildet julgeks kirjanikuks, milliseid vajaks iga aeg. "Vilde demokraatlik soov oli, et ka meie riigis oleksid asjad nii nagu ühiskondades, kus on inimestel kõiksugused õigused ja arvamusvabadus," rääkis Tilga. "Ta ju elas nii kaua välismaal, et ta nägi, kuidas mujal elu oli ja ta lõpuks tagasi tulles enam ei kohanenudki siinse eluga."

Vajuta pildi peale, et kuulata kogu intervjuud.

Toimetaja: Valner ValmeHea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: