Sadie Lee videointervjuus: Inimestel peaks olema valik, kas vaadata kunstiteost või mitte ({{contentCtrl.commentsTotal}})

Foto: ERR

Eelmisel nädalal külastas Eestit tuntud briti kunstnik Sadie Lee, kelle maal "Venus Envy" inspireeris LadyFesti raames tervet näitust nimega "Pussy Envy". Intervjuus kultuurisaatele "Plekktrumm" rääkis Lee, et ükski teema pole piisavalt vastuoluline, et jääda seetõttu kunstis käsitlemata.

Sadie Lee sõnul mõtleb inimene kaasaegse kunsti all tihti just videokunstile ja installatsioonidele, mistõttu liigitatakse see koheselt kontseptuaalse kunsti alla. "See tähendab, et mõte võib olla tähtsam, kui väljanägemine ja see hirmutab inimesi," rääkis Lee intervjuus "Plekktrummile". "Aga minu arvates on kõik kunstiteosed kontseptuaalsed. Ka maastikumaalide eesmärk on ergutada mõtet ja luua dialoogi."

Sadie Lee enda teosed on klassikalised õlimaalid, mis kujutavad inimesi väga elutruult ja kaunilt. Kuid tuttavliku välimuse taga tegeleb Lee vastuoluliste teemadega nagu soopoliitika ja seksuaalsus. "Kui inimesed mu maale näevad, siis tulevad nad lähemale, sest nad tunnevad end turvaliselt nähes traditsioonilist õlimaali," seletas Lee. "Ja seetõttu olen ma väga heal positsioonil, sest kui ma nad juba lõksu olen saanud, võin ma kasutada seda traditsioonilist formaati, et rääkida mitmetest keerulistest asjadest."

"Ma olen avastanud, et mu töid vaatavad inimesed, kes ei oleks seda teinud, kui ma oleks kasutanud kaasaegsemat meetodit," tunnistas Lee. "Traditsioonilist maalikeelt kasutades saab öelda päris kompromissituid asju." Lee sõnul on tema maalidele reageeritud ka päris tugevalt, näiteks esitatud kaebus või palutud maal galeriiseinalt maha võtta. Kuid kunstnik ise ei usu, et ükski teema peaks jääma kunstis puudutamata. "See on ainus viis, kuidas me saame mõista asju teiste vaatenurgast," põhjendas ta.

Ta tunnistas, et mõned teemad võivad olla tundliku loomuga ja osasid inimesi isegi solvata, aga see pole Lee arvates piisav põhjus, miks sel teemal ei tohiks kunsti teha. "Inimestel peaks olema valik, kas vaadata seda kunstiteost või mitte," nentis ta aga sealjuures. "Minu arvates on kunst suur mõtete foorum ja ainus viis, kuidas me eales arvamusi muuta suudame."

9. märtsi "Plekktrumm" räägib lõhest kaasaegse kunsti ja publiku vahel ning lisaks saatekülalisele, värskelt valitud Tallinna Kunstihoone uuele kuraatorile Anneli Porrile, saavad saates sõna mitmed kunstnikud. "Plekktrumm" on eetris esmaspäeviti kell 21.35 ETV2-s.

Toimetaja: Tiiu Laks

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: