Artikkel on rohkem kui viis aastat vana ja kuulub arhiivi, mida ERR ei uuenda.

Suri folklorist Ülo Tedre

Küünal
Küünal Autor/allikas: AFP/Scanpix

Täna hommikul suri folklorist ja eesti vanema kirjanduse asjatundja Ülo Tedre.

Ülo Tedre (12. veebruaril 1928 – 9. märts 2015) oli järjekindel Eesti ja Soome folkloristika alase koostöö arendaja alates 1960. aastatest, teatab Eesti Teaduste Akadeemia Underi ja Tuglase Kirjanduskeskus.

Ülo Tedre oli üks mitmekülgsemaid folkloriste, kellel sulest on ilmunud üle 400 kirjutise kultuuriloo, keeleteaduse, kirjanduse ja folkloristika alalt. Ta oli rahvusvaheliselt tuntud eesti laulukultuuri, tänapäevase kombestiku, vana pulmatavandi ja maskeerimiskultuuri asjatundja. Tema juhtimisel koostati üle 7000 teksti sisaldav Eesti rahvalaulude väljaanne (1969-1972). Oma eripalgelise tegevuse käigus koostas ta kultuuriloolisi kaarte (teostus Olev Soans) ja kirjanike teoste kogumikke (Karl August Hindrey jt), ta oli paljude väärtteoste toimetaja, mille sekka kuulub nt Jaan Krossi romaanisari. Terava sule ja väleda meelega rahvuslasena, sügavalt erudeeritud humanitaarina kuulub eesti rahvusliku mõtte klassikutega hulka.

Allikas: Underi ja Tuglase Kirjanduskeskus

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: