Neeme Järvi: meie muusikakultuur on üles ehitatud valedel alustel ({{commentsTotal}})

Neeme Järvi
Neeme Järvi Autor/allikas: ERR

ETV muusikasaade "MI" alapealkirjaga "Suur kohtumine" salvestas vestluse maestro Neeme Järvi ja Vardo Rumesseni vahel, kes söögilauas arutlesid mh Eesti muusikakultuuri, uue kontserdimaja vajalikkuse ja Eduard Tubina kogutud teoste üle ning vahetasid omavahel viimaseid muusikauudiseid. Järvi arvas ka, et Venemaad pole kunagi võimalik võita relvadega: "Me võidame Venemaad ainult, kui me teeme head kultuuri ja hoiame kultuurisuhteid."

"Kas oleme kriitilised või räägime nii, et kõik oleks rahul," küsis maestro Neeme Järvi jutuajamise algul. Vardo Rumessen vastas, et "räägime nii nagu asjad on." "Siis läheb metsa kõik," naeris Järvi.

Aga mis oli viimane lause, mida Tubin ütles Neeme Järvile? "Neeme, ära õlut joo!" pakkus maestro.

"Ei olnud," teadis Rumessen. "Seda ta ütles varem!"

Eduard Tubinat tituleeris Rumessen rahvusheliloojaks. Neeme Järvi leidis, et noorte interpreetide ja orkestrite huvi Tubina vastu võiks olla suurem. Tubinat ei saa mängida keskpäraselt, "läbi käiates", vaid kvaliteetselt ja armastusega - muidu pole maestro sõnul "üldse mõtet".

Järvi ja Rumessen jõudsid muusikasaates "MI" Eduard Tubina teoste esitamisest rääkides probleemini, et Eestis ei väärtustata piisavalt klassikalist muusikat.

Maestro leidis, et Venemaa muusikakultuur on kõrgel tasemel. "Meie kultuur on üles ehitatud valedel alustel. Meie kõrval on suurriik, mille üks linnadest on Peterburg ja sinna saatsid eesti vanemad oma lapsi õppima. Need olid Eller, Artur Kapp, Tobias - need olid kõik need nimed, eks andsid pärast oma teadmisi edasi meie noorele heliloojate põlvkonnale ja kes kirjutasid suurepäraseid teoseid," ütles Järvi.

Järvi pakkus välja, et relvade ostmine ja sõjaohu eest kaitsmine on raiskamine. "Me kunagi ei võida Venemaad relvadega, me võidame Venemaad ainult, kui me teeme head kultuuri ja hoiame kultuurisuhteid ja siis saame lõimuda," selgitas Järvi ja jõudis sealt probleemini, et Eestis on ruumipuuduse tõttu keeruline kultuuri viljeleda.

"Linnahall hävib praegu ära, see oleks üks suur kontsertsaal, see oleks uus ooperiteater - me ei ehita uut Estoniat, Estonia on tempel," rääkis Järvi kirglikult. "Kui meie Riigikogu ja kui meie riik ja meie valitsus suudaks natuke mõtlema hakata selle peale, mille peale pole üldse tähelepanu pööratud, siis me võib-olla saaks võita."

Vardo Rumesseni sõnul tähistatakse Soomes Sibeliuse tähtsündmust palju tõsisemalt ning kõikjal ehitatakse uusi kontsertsaale. "Soomlased ehitasid võimsa kontserdisaali, Pariisis ehitati võimas kontsertsaal, Oslos tehti teater," tõi Rumessen näiteid. "Ma mäletan, kui oli eelmine Sibeliuse suur juubel, siis Soome riik saatis Soome orkestri Peterburgi, nüüd selle juubeli puhul toimub Londonis kõigi Sibeliuse sümfooniate ettekanne, Soomes toimub Sibeliuse festival, kus erinevad soome dirigendid mängivad kõik Sibeliuse sümfooniad, toimub viiuli- ja lauljate konkurss. Sibeliuse sünnipäev on rahvuspüha," loetles Rumessen ja leidis, et Eestis võiks Tubina juubelit samamoodi tähistada.

Toimetaja: Tõnu Pedaru/ Riho Nagel

Allikas: ETVHea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: