Galerii ja video: Rahvusballett toob välja "Onegini" ({{commentsTotal}})

Jevgeni Onegini raamat on tuttav enamikule eestlasest ning samuti on meil olnud võimalus laval näha Tšaikovski kirjutatud samanimelist ooperit. Alates ülehomsest on aga Rahvusooper Estonia laval võimalik Eestis esmakordselt näha Jevgeni Onegini balletti. Täna toimus lavastuse peaproov.

Koreograaf-lavastaja John Cranko lõi balleti Aleksandr Puškini ainetel 1965. aastal. See on üks vähestest täispikkadest 20. sajandi teise poole balleti uudisteostest, mis tol perioodil loodud.

Väga mastaapne ja väärtuslik ballett jutustab loo kõrgist aristokraadist Oneginist, kes tõrjub noore naiivse Tatjana armastusavalduse, vahendasid "Aktuaalse kaamera" kultuuriuudised.

Kümme aastat hiljem aga Tatjanaga taas kohtudes mõistab Onegin, et on kaotanud võimaluse olla tõeliselt armastatud. Tatjana võitleb oma tunnetega, lükates tagasi Onegini armastusavalduse.

Dirigent Vello Pähn ütles, et kuigi ballettis on kasutatud Pjotr Tšaikovski muusikat, ei ole seal taktigi muusikat Tšaikovski ooperist "Jevgeni Onegin".

"Kui nüüd lähtuda kirjandusteosest, siis on siin vähem ühist Puškini originaalteosega, rohkem aga dramaturgiliselt Tšaikovski ooperiga "Jevgeni Onegin", just süžeeliinide ja selle tulemuse poolest," sõnas ta.

Klassikalises stiilis "Jevgeni Oneginit" lavastab Estonias Inglismaalt pärit Jane Bourne.

"See on suurepärane lugu. Ma olen seda balletti armastanud esimesest hetkest peale, mil ma seda nägin 1974. aastal. Ma leian, et see töötab väga hästi ja John Cranko jutustab seda lugu paremini kui keegi teine - läbi liikumise," ütles ta.

Lisainfo balleti kohta siit

Toimetaja: Tõnu Pedaru, Madis Järvekülg

Allikas: Martin Dremljuga/ERRHea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: