Artikkel on rohkem kui viis aastat vana ja kuulub arhiivi, mida ERR ei uuenda.

Tulevast nädalast näeb Sõpruses "Impromtut"

Mart Tanieli ja Priit Pääsukese dokumentaalfilm "Impromptu" aitab lahti mõtestada improvisatsioonilist muusikat. Tulevast nädalast on film vaadata kinos Sõprus.

"Impromptu" on poeetiline essee sellest, mida endast kujutab improvisatsioon muusikas, vahendasid "Aktuaalse kaamera" kultuuriuudised.

Teemat toetab ja järgib filmi pildiline ja heliline montaaž.

Super 8 kaamerad annavad filmile muusikavideotest tuttava "tee ise" pildiesteetika, kuid improvisatsiooniline muusika paneb selle tuttava vormi hoopis teise konteksti.

Priit Pääsuke tunnistas, et filmi tehes oli neil ka soov olla omamoodi sissejuhatavaks teeotsaks improvisatsioonilise muusika juurde.

"Tegelikult oli küll, pean tunnistama, et see tunne on sees pikemat aega olnud, et see muusika jõuab raskemini inimesteni," sõnas Pääsuke.

"Impromptu" viib kokku Eesti metsade vaikuse ja tõtliku suurlinna müra. Muusika ja muusikud on sealjuures ühendavaks lüliks. Oluliseks saab mitte niivõrd muusikaline haridus, vaid pigem see, kuidas muusik tunneb oma instrumenti ja tunnetab ühisosa teistega. Oma kogemustest räägivad Roomet Jakapi, Fred Frith ja Rainer Jancis.

"Mina ei tee vahet imrovisatsioonilise ja komponeeritud muusika vahel, sest minu jaoks hea muusika on hea muusika ja ei oma mingisugust vahet, kas see on komponeeritud reaalajas või keegi on vahepeal kustukummiga mõne takti sealt maha nühkinud ja selle teistsuguseks teinud. Kui kellelgi tuleb kohe reaalajas hästi välja, see kõlab hästi, miks mitte, see on ka kompositsioon," arvas muusika Rainer Jancis.

Tema sõnul ongi filmi väärtus selles, et see aitab improvisatsioonilist muusikat mõista ka nii-öelda tavainimese seisukohalt.

Toimetaja: Madis Järvekülg

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: