Nooruse galeriis võetakse luubi alla moment ({{contentCtrl.commentsTotal}})

Tartu Kõrgem Kunstikool,  galerii Noorus
Tartu Kõrgem Kunstikool, galerii Noorus

Nooruse galerii keldrikorrusel avataval näitusel "Moment" osalevad neljal järjestikul aastal Tartu kõrgema kunstikooli maalingute osakonna lõpetanud noored kunstnikud Jane Lappo, Liisi Kukk, Johanna Mudist ja Malle Raet.

Moment on igaühe jaoks subjektiivne nii oma mõõtmetelt kui sisult ning selle tunnetamine sõltub täielikult ümbritsevast kontekstist, mille sees me anname ühele hetkele eristuva tähenduse.

Iga näitusel osalev kunstnik on välja pakkunud oma tõlgenduse praegusest hetkest filosoofilisel, isiklikul või ühiskondlikul tasandil. See on näitus hetkedest, mis kestavad vaid silmapilgu või terve igaviku.

"Minu maalimislaad on peamiselt abstraktne. Mind inspireerivad maastikud, valguse ja varju mängud, kompositsioonid ja värvide kombinatsioonid. Antud näitusetööde puhul on impulss aga erinev. Olles mõjutatud meediast ja infost, mõtisklesin turvalisuse, hirmu ja tsiviilelaniku väiksuse üle jõududevahelises konfliktisituatsioonis. Esitatud seeria koosneb tumedatest, peaaegu monokroomsetest töödest, mis väljendavad minu emotsioone ning mõtteid nii olevikust kui tulevikust," rääkis Lappo.

"Kunstnikuna huvitab mind peamiselt inimeseks ja ühiskonna liikmeks olemisega kaasnev kohatine ebaloomulikkus ning normide iseenesest mõistetavus. Olen pikka aega tegelenud oma loomingus inimmustrite ja inimfiguuriga ning uurinud inimese suhet (tema) ajaga. Mustrid tekivad nii inimese liikumises kui ka mõttekäikudes, laste mängus, poliitilises võimuvõitluses ning inimese kujundatud keskkonnas. Piisavate korduste tulemusena muutuvad need mustrid meie jaoks tavapäraseks, ehkki need ei pruugi olla sugugi loomuomased. See harjumuspärasus kinnistuvates normides võib olla kaunis, kasulik, küüniline või ohtlik. Aeg ei oota," selgitas Kukk.

"Minu maalides on tsentraalsus, tasakaalustatud staatilisus kompositsiooni ja koloriidi näol. Need aspektid on dünaamilise ja loomuliku elu vastandiks, mis muudavad minu maalid kohati morbiidseks. Teostes on jäädvustatud pinev seisak, igavikuline moment, mis loob tuksleva vibratsiooni. Maalide keskmeks on inimene ja elu paratamatusele alistumine, selle aktsepteerimine," ütles Mudist.

"Minu töid iseloomustavad värviküllased maalilised kompositsioonid. Mind inspireerib ümbritsev reaalsus, linnad, nende rütm ja kirevus. Öelda „jah“ tähendab endale võimaluse andmist. Ütlemine on julgus. Arvamuse avaldamine on julgus. Otsustamine on julgus. Teadmatuses julgelt tegutseda tundub ohtlik. Kontrollimatus on ohtlik. Tuleb julgeda öelda "jah"," rääkis Raet.

Näitus avatakse 1. aprillil.

Toimetaja: Rutt Ernits

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: