Voces Musicales esitab Toomas Siitani juhatusel renessansiaja suurmeistrite muusikat ({{commentsTotal}})

Toomas Siitan
Toomas Siitan Autor/allikas: PM/Scanpix

Renessansi suurmeistrite küpseimad teosed ja kirikuaasta kõige poeetilisemad tekstid saavad kokku kavas Orlandus Lassuse ja Tomás Luis de Victoria muusikast, mis kõlab sel nädalavahetusel Tallinnas ja Tartus. Kammerkoori Voces Musicales juhatab Toomas Siitan.

Seekordse kava ´"Pimedus enne valgust / Tenebrae Ante Lucem" pealkiri on inspireeritud tenebrae-teenistustest, mida peeti vastureformatsiooni-aegses roomakatoliku traditsioonis suurele neljapäevale, suurele reedele ja vaiksele laupäevale eelnevatel õhtutel päevavalguse kustudes või varahommikuil enne koitu. Nende ööhämaruses peetud palvuste algul põles kirikus ainsal kandelaabril 15 küünalt, sümboliseerides Kristust, kolme Maarjat ning ühtteistkümmet truuksjäänud jüngrit.

14 küünalt kustutati teenistuse käigus ja viimane, mis kujutas Kristust, varjati teenistuse lõpul altari taha: nii oli kirik in tenebris ning see sümboliseeris pärast Kristuse ristilöömist maad katnud pimedust ja tema haudapanekut. Olenemata tenebrae-teenistuste võrdlemisi süngetest tekstidest kõlab ettekandele tulevate heliloojate, Orlandus Lassuse ja Tomás Luis de Victoria muusika pigem lootustandvalt, helgelt ja meditatiivselt.

Dirigent Toomas Siitan on Eesti tunnustatumaid muuskapedagooge ja vanamuusikaspetsialiste. Ta lõpetas Tallinna Riikliku Konservatooriumi 1981. aastal heliloojadiplomiga, ent on seejärel tegutsenud eelkõige muusikateadlasena. Doktorikraadi omandas ta Lundi ülikooli juures. 1986. aastast õpetab ta muusikaajalugu Eesti Muusikaakadeemias (alates 2004. aastast professorina) ning juhatab alates 2013. aastast muusikateaduse osakonda.

Toomas Siitan on olnud pikka aega Eesti Muusikateaduse Seltsi esimees ning on Eesti Muusikanõukogu aseesimees. Alates 1994. aastast toimub tema juhtimisel Haapsalu Vanamuusikafestival.

Aastal 1999 Risto Joosti poolt peamiselt muusikaakadeemia üliõpilastest kokku pandud kammerkoorist Voces Musicales on 15 aastaga kujunenud professionaalse suunitlusega kollektiiv, mis tutvustab järjekindlalt publikule teoseid, mis oma raskusastme tõttu paljude teiste Eesti kooride kavadest välja jäävad: orkestriga suurvormid (Bachi passioonid ja Missa h-moll, Händeli oratooriumid), a cappella suurvormid (Victoria responsooriumid, Tallise lamentatsioonid, Pärdi "Passio"), tehniliselt keerukamad nüüdisteosed (Tulve, Tulev, Seppar jt).

Toimetaja: Valner ValmeHea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: