Hakatakse välja andma igapäevaseid kultuuripreemiaid Tõhus Taidur ({{contentCtrl.commentsTotal}})

"Raha naerab"

Eesti kultuuriorganisatsioonid otsustasid ühisel ümarlaual hakata premeerima päeva kultuuritegelast. Preemia on rahaline, ent olulisem tunnustada meie kultuuritegelasi, kes seni saavad kaugelt liiga vähe preemiaid, leiti kohtumisel üksmeelselt.

Kultuuriministeeriumi, loomeliitude, riigikogu kultuurikomisjoni, Eesti Kultuuri Koja, sihtasutuse Kultuurileht, omavalitsuste kultuurinõunike jpm kultuuriinstitutsioonide esindajad moodustasid eile esmalt Argise Kultuuripreemia Ümarlaua Ühenduse Komisjoni (AKÜÜK) ning kiitsid seejärel üksmeelse otsusega heaks kultuurikapitalis valminud eelnõu, mille kohaselt asutakse alates 1. septembrist autasustama igal päeval enim välja paistnud kultuuritegijat rahalise preemiaga 260 eurot ja vastavateemalise rinnamärgiga, mille on kujundanud Euroopaski tunnustatud disainer Jaarop Lõugas, kelle käe alt on tulnud ka Tapa Kaitseliidu osakonna, Saaremaa Auleegioni ja Šoti Viski Sõprade Seltsi märgid ja medaljonid.

"On lubamatu, et ajal, mil üha enam räägitakse Eesti keele ja kultuuri kestvusest ning ohtudest nende meile kõigile kallite nähtuste järjepidevusele, me ei märka omaenda kultuuriinimesi," põhjendas kultuuriminister Urve Tiidus uute pidevate kultuuripreemiate juurutamise vajadust. "See on kahetsusväärne. Seevastu teeb rõõmu, et see olukord juba peagi muutub Tõhusa Taiduri näol."

"Raudselt on seda liiga vähe, et lugupeetud kultuurimeistreid tunnustatakse kord aastas," sõnas Tõhusa Taiduri juurutamise kohtumisel osalenud näitlejast poliitik Ain Lutsepp, AKÜÜK-i juhatuse liige. "Meie kultuuriinimesed töötavad iga päev! Tõeline kunstnik ei puhka. Tema mõte liigub ka puhkehetkel. Tulemusel sünnib uus roll või muusikapala."

"Põhimõtteliselt see ei ole õige, et mingi ABB või ABBA turundussektsiooni piltlikult öeldes kolmas assistent-kohvitädi teenib aastas sada miljonit ja nii-öelda kulturnikud peavad rahulduma palkadega, mis, olgem ausad, ei ole konkurentsivõimelised, või siis elatuma oma mingisuguste, ma ütleksin, pildikeste-sildikeste müügist," tõdes AKÜÜK-i liige, tõenäoliselt riigikogu kultuurikomisjonis tööd alustav multitalent Mihkel Raud. "Mis puutub Tõhusa Taiduri preemiatesse, siis, kui ei ole muud kasu, siis olgu see pisike palgalisa meie kultuuriinimestele."

Praegu tunnustab kultuurkapital sihtkapitalide kaudu kultuuritegijaid valdkondade aastapreemiate näol, lisaks on parimate loomeinimeste äramärkimiseks loodud riigi kultuuripreemiad, kultuuristipendiumid, omavalitsuste, mittetulundusühingute ja osaühingute antavad kultuuriautasud, valdkondade sisesed tunnustamised, kommertsfirmade ja -ühingute preemiad, kultuuriinstitutsioonide, -asutuste ja loomeliitude sisesed preemiad jm, ent kohtumisel osalenute sõnul on see kõik liiga kaootiline, hajutatud ja vähene.

"See kõik võib ju olla, ent endiselt on olukord, kus meil on mitmeid kultuuriinimesi, kes ei saa aasta jooksul ühtegi preemiat, ometi pingutavad nemadki luua," ütles kultuurihuviline ärimees Enn Kunila. "Igapäevapreemia näol on neil see võimalus olemas ja mõnel ehk esimest korda elus."

Kerkiski küsimus, kust tuleb raha värskete pidevate preemiate maksmiseks. Raha ei tule ministeeriumi ega üldse riigi eelarvest, rahustati paneelil pressi, kel juba hakkasid keelele kogunema teravamad küsimused. Loodud on Kaunite Kunstide Fännide Rahaarmee (KKFRA), kes võtab enda peale iga päev 260 euro maksmise parimale kultuuritegijale.

"Sellise summa ma köhin hommikul taskurätti," tõdes Eesti üks rikkamaid inimesi, koos Kunila ja veel kümne kolleegiga KKFRA eestseisuse liikme staatuses olev Oleg Ossinovski. "Ärge pahandage, see oli muidugi kujund. Loomulikult me kanname iga päev hoolt, et summake kantaks üle korrektselt ja ehkki see võib näida piisana meres, on see siiski samm kuldrannakesele lähemale."

Tõhusad Taidurid määrab AKÜÜK-i päevažürii, preemiad kannab üle KKFRA korrapidaja.

"Millega on garanteeritud, et preemia läheb iga päev õigetesse kätesse?" küsis ERR kultuuriportaal kohtumisel. "Kultuuris ei saa seda garanteerida, kuna kus on kunsti tõde, aga kui täna läheb preemia juhuslikult valedesse kätesse, võib igapäevase preemia puhul alati loota, et homme läheb preemia juba õigetesse kätesse," kõlas AKÜÜK-i ametlik vastus.

Summa suurust (260) põhjendas heliloojate liidu esimees, AKÜÜK-i juhatuse liige Märt-Matis Lill balansiga mõistlikkuse ja helduse vahel. "Ühest küljest jätaks see halva maigu näiteks põllumeestele, kui kultuuriinimesed hakkaksid iga päev saama näiteks 5000 eurot - mis ilmselt ei olnuks samuti meie metseenidele üle jõu käiv summa," märkis Lill. "Teisest küljest, miks just 260, mitte 250... 260 on ikkagi suurem kui 250."

Tõhusa Taiduri märke hakkab valmistama AS Salvo. Preemiat hakatakse välja andma alates 1. septembrist, et algusepoole vältida läheneval loodetavalt soojal kevadsuvel kuuma peaga tehtavaid otsuseid.

Aprill!

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: